До какво може да доведе бездействието на хората и на институциите? Защо все още не е премахнат несъответстващ на нормите за безопасност и неузаконим строеж на бул. "Пушкин" № 8 – Община Витоша? Сградата е включена в десятката на най-опасните сгради в столицата. Сагата продължава повече от 20 години...
От 13 май 2022 г. досега нищо съществено не се е случила – сградата, за която има заповед от ДНСК от 16 юни 1999 г. да бъде премахната, все още е на мястото си.
Гости на предаването "Законът и Темида" са Диана Панова и Ярмила Ерменкова от София. Диана Панова припомни историята:
"Сагата започна 1993 г., когато един от съсобствениците (адв. Божидар Игнатов) започна строеж без нашето съгласие, без строителни книжа и без разрешение. Има решение от 2015 г. на официална институция – не че нещо се е променило... Още след започването на строежа ние подадохме сигнал до Общината, че се случва нещо нередно, което е против волята ни. Но едва три години по-късно Общината издаде заповед, която той веднага обжалва. Поради липсващи реквизити на заповедта Общината загуби делото. През 1999 г. на 16 юни ДНСК издаде втора заповед за премахване на строежа, тъй като той не отговаря на никакви архитектурни изисквания и е в разрез с всякакви правила. Адв. Божидар Игнатов обжалва и тази заповед, в резултат на което започнаха едни безкрайни дела – от 1999-а до 2015-а. Накрая това приключи с решение на 7-членен състав на Върховния административен съд, който остави в сила заповедта и постанови тя да бъде изпълнена. Но 8 години по-късно това не се е случило. А къщата е опасна и на оживено място..."
Инж. Лиляна Петрова – началник на ДНСК през 2022 г. – разказва, че през 2015 г., когато е имало договор за принудително премахване, фирмата се е отказала, започнали са отново процедура за търсене на нова фирма, и към 13 май 2022 г. няма фирма, която да желае да извърши принудителното премахване.
Непосредствено след предаването "Законът и Темида" от 13 май 2022 г. около обекта се появява червена лента. По-късно тя изчезва...
Кметът на Район Витоша инж. Теодор Петков коментира дългогодишната сага:
"Последното, което се е случило, е влизането в сила на решението на съда от 2016 г., което потвърждава заповедта на ДНСК за премахването на сградата. Колежката от ДНСК трябва да кажа кога ще може да бъде съборена. Районната администрация обезопасява с поставяне на червени ленти, но веднага след това недобросъвестни граждани ги премахват."
В предаването се включи и новият началник на ДНСК арх. Деляна Панайотова:
"Към настоящия момент е изготвена обществена поръчка, на етап сме, на който очакваме финансиране. Аз съм убедена, че когато се приеме бюджетът, тези пари ще бъдат планирани и осигурени за основната дейност на нашата дирекция. От миналата година имаме предписание към Община Витоша да обезопасят строежа, което е техните правомощия. Обществената поръчка е готова по обособени позиции, там са включени и много други обекти, така че се надявам, че достатъчно фирми ще имат интерес при осигурено финансиране да вземат участие в поръчката и съответно да се избере фирма извършител."
Адв. Захари Генов също коментира, че няма правна възможност да бъде санкциониран този, който маха лентите, поставени Общината за обезопасяване. "Законът дава възможност за санкции само когато става дума за запечатвания на един недвижим имот от частен или държавен съдебен изпълнител, ако някое лице самоуправно премахне тези запечатвания. Поставянето на тези червени ленти около сградата от страна на Общината е едно много несигурно и пожелателно действие. Не е скрепено с някаква санкция, за да се счита, че има твърдо намерение Общината наистина да противодейства при едно такова влизане." От друга страна, Общината има само тези правомощия.
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимки – личен архив
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg