Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Лозанов: За съжаление победи гледната точка, че има две гледни точки към войната в Украйна

Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Докъде се простират мащабите на хибриднара война? Можем ли да направим анализ на медийната среда, година след старта на войната в Украйна?

"Това са две среди, ние знаем това. Традиционните и онлайн медии, както и социалните мрежи."

Това каза пред БНР доц. Георги Лозанов

По думите му доста различен тип комуникации и доста различен тип послания минават през тях:

"Традиционните медии успяха да застанат в една позиция на подкрепа на жертвите в тази война, които са украинците.

Българските медии вече година изразяват солидарност с жертвите на войната в Украйна. Докато в социалните мрежи и през онлайн платформите, върви мощна проруска пропаганда с добре организирани и насочени влияния."

Според него пропагандата успява да внуши на голяма част от българската аудитория, за една година по време на войната, че причината за войната не е Путин, а тя е предизвикана от НАТО, което не е зачитало някакви руски интереси и по този начин са предизвикали война.

"За съжаление тази пропагандна линия започна да има много големи поражения в мисленето в българското общество. Това става, защото пропагандата работи с конспиративни теории, които трудно проникват в традиционните медии, особено в националните, но са широкоразпространени в интернет средата“, посочва още той. 

Според него е победила гледната точка, че има две гледни точки към войната, което е гледна точка в подкрепа на руската агресия.

"В Закона за радио и телевизия, по който работи БНР, има едни принципи, които трябва да бъдат спазени, а след това да се минава към следващите разпоредби, между които е плурализмът на гледните точки. Един от принципите е – не се допуска съдържание, което подтиква или оневинява насилие“, посочва още той и подчертава още веднъж:

„За мое съжаление победи идеята, че трябва да се чуе руската гледна точка, тази на Путин, която е пропагандна“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51