Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емил Стоименов:

Какво трябва да знаем за онкологичните кожни заболявания?

Преглед за рак на кожата
Снимка: clinica.bg

Около 630 българи годишно се разболяват от меланом на кожата, а над 25% от тях умират заради късно поставяне на диагнозата. Заболяването засяга най-често хората около 70-годишна възраст, но вече се среща в юношеска и в детска възраст. 

"Злокачественият меланом е най-злокачественият тумор при човека. Той произхожда от пигментните клетки", казва в "Нашият ден" д-р Емил Стоименов, дерматолог от Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Д-р Георги Странски" – Плевен.

За поредна година на 10 май 2023 г. в цялата страна ще бъде проведени безплатни профилактични прегледи за откриване на кожен рак, като част от кампанията "Евромеланом". Ракът на кожата може да засегне всеки, независимо от възрастта. Най-често се среща при пациенти над 50 години и при хора продължително изложени на слънце.

Профилактиката е от първостепенно значение, защото при констатиран проблем и точна диагностика може да се достигне бързо до последващо лечение и терапия, които да забавят развитието на заболяването.

Според д-р Стоименов наличието на повече от 50 бенки по тялото са рисков фактор. Необходимо е да се правят редовни прегледи при кожен лекар, който с помощта на дерматоскоп на микроструктурно ниво да опреди дали съответната бенка е опасна.

"В българското общество битува идеята, че бенките не бива да се пипат и че не трябва да се махат. А в същност това не е така. Има бенки, които няма нужда да бъдат премахвани има и такива, които задължително трябва да се отстранят", посочва д-р Стоименов.

Слънчево изгаряне или хронично прекомерно излагане на слънчевите UV лъчи, които навлизат в кожата и я увреждат с течение на времето. Новообразуванията се появяват на места, изложени най-често на UVA и UVB лъчи като лицето, врата, гърба и крайниците. Посещението на солариум и използването на ултравиолетови лампи също могат да доведат до появата на рак на кожата.

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04