Добре познатата теснолинейка “Септември -Добринище“ е неповторима железопътна линия, простираща се на обща дължина от 124,7 километра, която свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин. Това е едно от най-забележителните туристически маршрути в страната.
За много туристи това е не просто място за откриване на нови хоризонти, но и изключително вълнуващо пътешествие в миналото. За Кристиян Ваклинов, известен като “пазител на теснолинейката“, това е нещо повече от просто туристическа атракция. Теснолинейката е първият съзнателен спомен, който пази от детските си години. Още от малък той пътува с баба и дядо си към Родопите, като всеки път с вълнение поглежда от колата към теснолинейката.
Как можем да запазим и развием това съкровище? Ваклинов споделя в предаването "Нашият ден" своите мисли и предложения за по-добро бъдеще на уникалната атракция.
Той подчертава, че имаме отговорност към хората, които са построили този железопътен път, рискували живота си за неговото създаване. Според него сега е времето да го развием и подобрим, за да може да предложим по-качествена услуга на посетителите и да се “превърне в истинска туристическа атракция“.
Ваклинов твърди също, че е необходимо държавата да поеме активна роля в развитието на теснолинейката. Една от първите стъпки, която трябва да се предприеме според него, е увеличаването на рекламната кампания, за да се повиши осведомеността за линията и нейните уникални характеристики.
Кристиян споменава още, че вече има туристи, които са готови да платят по-висока цена, ако получат по-качествена услуга. Затова, държавата трябва да се ангажира със създаването на конкретна политика и да сътрудничи с частни инвеститори, за да се превърне теснолинейката в завършен туристически продукт, който не само ще привлича посетители от цял свят, но и ще допринесе за икономическото развитие на региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg