Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Анастасов: До какво води отказът да се прочете историята?

| обновено на 09.06.23 в 08:12
Христо Анастасов
Снимка: стопкадър bloombergtv.bg

Историята се повтаря, казва политологът Христо Анастасов в ефира на "Нашият ден". Той споделя мнението, че най-страшният отказ е да се прочете историята.

Христо Анастасов подчертава, че отказът да се прочете историята зависи от обикновените граждани и техните лидери. Той изразява загрижеността си за съвременните българи, които се страхуват и в голяма степен отказват да се идентифицират с българския народ.

Анастасов говори и за отказа да се разгледа близкото минало и необходимостта от лустрация, което е “процес на изчистване на проблеми от миналото“.

Христо Анастасов предупреждава, че отказът да се научи от историята ни води до сделки с нечестни сили и подкрепа на неща, които се противопоставят на върховенството на правото и правовата държава.

“Да подкрепяме с отвращение нещо в името на това страната да оцелее и да се питаме как да постигнем върховенство на правото и правова държава, говорейки си примерно с Делян Пеевски…“, възкликва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Георги Дюлгеров: Нация, която не познава добре историята си, няма бъдеще

"Записки по едно предателство“ е новият филм на Георги Дюлгеров, който има премиера на предстоящия  София филм фест . Филмът, вдъхновен от епохалните "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, представлява 94-минутен исторически разказ за..

публикувано на 03.03.23 в 15:19

Книга разказва историята на Докторския паметник в София

" Докторският паметник в София. Изследвания и документи " е първото официално публикувано изследване у нас, което събира уникални и неизвестни свидетелства, свързани с историята на монумента. Книгата, която беше представена в навечерието на..

публикувано на 03.03.23 в 19:23
Паметник на митрополит Методий Кусев в Стара Загора

Премълчаната история на митрополит Методий Кусев, обявен през 2000 г. за "Личност на хилядолетието"

Методий Кусев е шеметна личност, каквато никоя българска майка скоро не е раждала. Появява се през 1838 г. в Прилеп, в Македония, тогава в Османската империя, умира в Царство България, на 1 ноември 1922 година. В Стара Загора, където е погребан, го знае..

публикувано на 09.03.23 в 09:35

Премълчаната история на Протагонистите

"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните..

публикувано на 23.03.23 в 12:25

Софийски маршрути или историята на Софийската синагога

80-ата годишнина от спасяването на българските евреи е повод да се попитаме познаваме ли достатъчно добре историята на местата, където живеем и да влезем в Софийската синагога. Сградата на Централната софийска синагога е не просто красива, тя е една от..

публикувано на 26.05.23 в 13:48
Лобното място на Христо Ботев

1876-а – между историята и митологията

Априлското въстание и последвалите го трагични събития още отекват в историческата наука, литература и масово съзнание с героичен, но и болезнен резонанс. У някои това са поводи за национална гордост, у други – за нещо като национален мазохизъм. Кой е..

публикувано на 08.06.23 в 08:25
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас...

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за..

публикувано на 25.11.24 в 18:00