Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Заявленията за бюджет с дефицит под 3% са притеснителни

| обновено на 14.06.23 в 12:48
Ваня Григорова
Снимка: БГНЕС

Министерството на финансите има амбиция бюджетът да е с дефицит дори малко под 3% на касова основа. Това обяви зам.-министър Георги Клисурски пред депутатите от бюджетната комисия в парламента във вчерашния ден.

“По-интересно е това, което очакваме да се случи тази година, тъй като стандартно социалните разходи са подценени. Има много случаи, в които успяваме да увеличим минималната работна заплата, призоваваме да се увеличат обезщетения за безработица и майчинство. Това се случваше през последните години, докато не настъпи кризата – икономическа, здравна, а след това и политическа. В момента нямаме никаква сигурност за това как ще се адаптират доходите в настоящата социално-икономическа ситуация и това ни тревожи“, това каза в ефира на “Нашият ден“ Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

“Още по-тревожни са заявленията на новите управляващи, че ще вкарат в Народното събрание бюджет с дори по-малко (бел. ред.) от 3% дефицит. Това е изключително притеснително, тъй като това означава снижаване на социалните разходи или орязване на капиталовите“, посочва още тя в интервю за БНР.

В ефира на предаването Григорова каза още:

“Очакваме в следващите една-две седмици новият бюджет да премине през обсъждане през Националния съвет за тристранно сътрудничество, където ще поставим отново исканията си за увеличаване на минималната работна заплата и увеличаване на максималния осигурителен доход“.

“Знаем, че предходното правителство на “Продължаваме промяната“ беше стигматизирано, защото направи големи социални разходи и по този начин затруднява бюджета“, припомни тя и посочи:

“Затруднява го не с увеличаване на социалните разходи, а с това, че не даде възможност осигурителните фондове да се напълнят със средства, с които да се покриват въпросните разходи, а именно увеличаването на пенсиите“.

Чуйте пълни разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30