Еверест, със своите 8848 метра, е синоним на връх във всякакъв смисъл. Да го допусне до себе си е мечтата на всеки алпинист, но дори и обикновените хора лелеят да се докоснат до строгото му величие. Някои дори успяват. И се завръщат със… смирена гордост.
Защото достигането и до подножието на Еверест е алманах с житейски уроци. Издателката Жана Иванова участва в духовна експедиция, част от която се изкачи до базовия лагер и се върна с преживявания, които дълго ще осмисля.
Пътят към Еверест е особено труден за хора, които нямат тренинга на алпинистите. Жана Иванова споделя някои от триковете, на които са ги научили шерпите как да не паднете в плен на височинната болест.
Връх Еверест, известен на непалски като Сагарматха и на тибетски като Чомолунгма, пресича границата между Непал и Тибет в Хималаите. Звучи шокиращо, но царството на лавините и ледопадите е доста близо до Екватора. Учените изчисляват, че Еверест е на 50 до 60 милиона години, направо младеж по стандартите на геологията.
На 8848 м има приблизително една трета от атмосферното налягане, което съществува на морското равнище. Това значително намалява способността на катерача да вдишва достатъчно кислород. Поради тази причина човешкото тяло не е в състояние да остане продължително време на височина над 5791 м.
Шерпът Псанг Дава, който е водил експедицията на Жана Иванова, е най-големият му конкурент на рекордьора Ками Рита, успял да изкачи Еверест 28 пъти. Един път повече от Дава. "Времето е най–големият ни враг и приятел едновременно, казва шерпът. – От десетилетия наблюдавам небето, как се движат облаците, разумно ли е да се тръгне в този момент и да понякога за съжаление се налага да изчакаме, да се забавим."
Какви са житейските поуки от достигането на базовия лагер ще разберем от Жана Иванова.
Не само от думите на издателката се убеждаваме, че Еверест става все по-достижим. Само в последния месец трима глухи алпинисти изкачиха върха – един малаец и двама американци. Това става след като Върховният съд на Непал отмени забраната хора с увреждания да покоряват планината.
Да, броденето из Хималаите е приключение на духа, преживяване, което оставя дири в съзнанието. А издателката Жана Иванова не само има куража да поеме по този път, но и вътрешната сила на осъзнаването.
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg