Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Иванова: В базовия лагер на Еверест човек се смирява

Еверест, със своите 8848 метра, е синоним на връх във всякакъв смисъл. Да го допусне до себе си е мечтата на всеки алпинист, но дори и обикновените хора лелеят да се докоснат до строгото му величие. Някои дори успяват. И се завръщат със… смирена гордост.

Защото достигането и до подножието на Еверест е алманах с житейски уроци. Издателката Жана Иванова участва в духовна експедиция, част от която се изкачи до базовия лагер и се върна с преживявания, които дълго ще осмисля.

Пътят към Еверест е особено труден за хора, които нямат тренинга на алпинистите. Жана Иванова споделя някои от триковете, на които са ги научили шерпите как да не паднете в плен на височинната болест.


Връх Еверест, известен на непалски като Сагарматха и на тибетски като Чомолунгма, пресича границата между Непал и Тибет в Хималаите. Звучи шокиращо, но царството на лавините и ледопадите е доста близо до Екватора. Учените изчисляват, че Еверест е на 50 до 60 милиона години, направо младеж по стандартите на геологията.

На 8848 м има приблизително една трета от атмосферното налягане, което съществува на морското равнище. Това значително намалява способността на катерача да вдишва достатъчно кислород. Поради тази причина човешкото тяло не е в състояние да остане продължително време на височина над 5791 м.

Шерпът Псанг Дава, който е водил експедицията на Жана Иванова, е най-големият му конкурент на рекордьора Ками Рита, успял да изкачи Еверест 28 пъти. Един път повече от Дава. "Времето е най–големият ни враг и приятел едновременно, казва шерпът. – От десетилетия наблюдавам небето, как се движат облаците, разумно ли е да се тръгне в този момент и да понякога за съжаление се налага да изчакаме, да се забавим."

Какви са житейските поуки от достигането на базовия лагер ще разберем от Жана Иванова.

Не само от думите на издателката се убеждаваме, че Еверест става все по-достижим. Само в последния месец трима глухи алпинисти изкачиха върха – един малаец и двама американци. Това става след като Върховният съд на Непал отмени забраната хора с увреждания да покоряват планината.

Да, броденето из Хималаите е приключение на духа, преживяване, което оставя дири в съзнанието. А издателката Жана Иванова не само има куража да поеме по този път, но и вътрешната сила на осъзнаването.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15