Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова:

Сбогуваме се с хартиените медицински бележки за извиняване на отсъствия на учениците

МЗ стартира програма за ваксинация за пневмококи на пациенти над 65 години

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

От 1 октомври 2023 г. всички хартиени извинителни бележки от лекар за отсъствие на учениците  от I до XII клас стават електронни. Те ще се издават по сегашния ред след преглед при лекар, но данните ще се насочват към електроните дневници на училищата. Това значително ще облекчи родителите, ще намали административната тежест за учителите и ще защити допълнително достъпа до личните данни на децата.

"Няма как да има злоупотреби от лекарите с медицинските бележки. За мен това е стъпка към електронизацията".

Това казва в интервю за БНР д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар.

Тя допълва, че за всеки един аспект в здравната система електронните документи, които издаваме не са равностойни на дистанционни, както си мислят част от пациентите.

"Електронизацията е възможност здравословното състояние на пациента да постъпи в неговото електронно досие в Националната здравно-информационна система“, пояснява тя.

В основата е здравето на децата, когато те са болни се изисква преглед  от специалист и уточняване на здравословното състояние. Поставяне на диагноза, назначаване на терапия, а извиненията на отсъствията се явява следващ момент.

Общопрактикуващият лекар посочва, че вече са започнали оплакванията от респираторни инфекции с температура с болка в гърлото. През тази седмица има 5 случая на Covid-19. С наближаването на есенно-зимния сезон най-ефективният начин за предпазване от грип и усложненията му е поставянето на противогрипна ваксина.

"От първи януари 2024 г. МЗ  стартира програма за ваксинация за пневмококи при пациенти над 65 години с хронични заболявания. Тази ваксина може да се постави заедно с ваксината за грип", казва в заключение д-р Николова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Божилов

"Космосът на чудесата": Театрално пътешествие в неизвестното с помощта на науката

На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса. От създателите на "Дългият път към звездите",..

обновено на 08.04.25 в 11:59
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25

Семинар за метъла и българската идентичност в постсоциалистическа перспектива

Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..

публикувано на 08.04.25 в 09:23