Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев

Общинските болници не са незаменими, но в момента са необходими

| обновено на 21.09.23 в 10:30
д-р Неделчо Тотев
Снимка: Радио Стара Загора

Ролята на общинските болници в системата на българското здравеопазване е въпрос, който заслужава сериозно внимание, особено предвид последните промени в здравната политика на страната. Наскоро беше обявено, че ще бъде въведена нова методика за изготвяне на здравната карта на населението, като този път ще се увеличи броят на леглата за активно лечение, вместо да се намали. За да разгледаме този въпрос и как той засяга общинските болници, разговаряме с д-р Неделчо Тотев, председател на УС на Сдружението на общинските болници в България, който сподели своята гледна точка в интервю за "Нашият ден".

Д-р Тотев започна с критичен поглед към новата здравна карта, като подчерта неясностите около нея и необходимостта от предварителен анализ преди внедряването ѝ. Той изрази съмнение дали тази нова методика ще допринесе за заздравяване на здравната система, както и дали ще доведе до привличане на допълнителни средства за сектора. 

След това д-р Тотев разгледа въпроса за трудовите възнаграждения в общинските болници и излязлата наскоро информация, че само 26 от общо 181 държавни болници изплащат основни месечни възнаграждения според заложените в колективния трудов договор за сектора. Освен това д-р Тотев отбеляза, че колективният трудов договор за сектора не е бил подписан от работодателите в бранша на болничната помощ и здравеопазването, което довежда до неясноти.

"Не знам защо се фокусира вниманието върху основното трудово възнаграждение, защото то не е водещо. Никой не получава в картата си основното, а получава брутното възнаграждение. Колективният трудов договор за нас си виси във въздуха, защото той не беше подписан от работодателите в бранш "болнична помощ и здравеопазване", а от синдикатите от две фармацевтични сдружения. Попитахме как от 800 лева то ще скочи на 1500, което беше основното за една сестра, откъде ще дойдат пари, при условие че не са скочили клиничните пътеки?", казва той.

Интервюираният лекар заключи, че общинските болници са в момента необходими на здравната система, но не незаменими. Той подчерта важността на тяхната роля на настоящия етап и необходимостта от алтернативни решения за бъдещето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31