За външните и вътрешните причинители на клиничните форми на потиснатост и за есенната депресия в ефира на "Нашият ден" разказва Веселина Паскалева, преподавател на специалисти по психично здраве и участник в платформата ifightdepression.com
Депресията засяга не само ума или мозъка, а цялото тяло. Това се отразява на начина, по който човек яде, спи, по който се чувства и възприема света около себе си. Мисли. Обикновено това е непреминаващо, нормално умствено състояние и то не е нито признак на лична слабост, нито състояние, от което човек може да "измъкне".
Тя допълва, че до голяма степен това е притеснението, всеки си мисли, че депресията по някакъв начин може да бъде слабост на характера и по този начин те ще си признае собствени липси.
"Човек страда в депресивен епизод. За това е важно никой да не се оставя в това страдание, тъй като депресията може да бъде излекувана“, казва Веселина Паскалева.
Достъпът до услуги, свързани с психичното здраве в страната, е леко затруднен, тъй терапията се заплаща все още индивидуално.
Винаги физическата активност може да помогне за подобряване на състоянието, защото при физически упражнения се освобождават определени хормони, които при депресията липсват.
Българският червен кръст има Контактен център за психосоциална и психологична подкрепа.
На телефон 080011466 всеки нуждаещ се може да получи безплатна професионална помощ, оказана от обучени професионалисти.
Повече от 100 психолози, доброволци на организацията са до най-уязвимите лица в случай на бедствия и кризи от различен характер.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg