В епизод 523 "Трамвай по желание" среща своята публика с младия театрален режисьор Любомир Колаксъзов.
Както си му е редът, Любо завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2018 г., със специалност режисура за куклен театър и с художествен ръководител проф. Славчо Маленов. Това очевидно не му е достатъчно и две години по късно пак в академията изкарва семестриално и "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" с ръководител проф. Лидия Върбанова.
С този академичен багаж Колаксъзов продължава пътешествието си по театралните сцени. Виза за изкуството са негови постановки, като "Бялата врана", "Жените от портокаловите градини", "Чудовището Кашчей", "Алеко. Смях над мрачни страници", "Славеят", "Вътрешният глас", "Красавицата и звярът", "Полетът".
Често кукленият театър се приема за детско забавления, дори някаква отделна театрална дивизия. Любомир Колаксъзов категорично опровергава този предразсъдък. Той работи както за деца, така и за възрастни, както театър с кукли, така и драматична сцена. В резюме – театър за мислещи.
Като заместник-директор на Сливенския драматичен театър, Колактсъзов развива и възгледите си за управлението и администрирането на театралната институция. Защото най-важното за една творческа идея е тя да бъде реализирана.
А философските си възгледи младият режисьор обосновава в спектакъла за възрастни "Междинна зона", реализиран в театрална работилница "Сфумато".
Както често се случва в живота, първоначалният подтик е непредвиден и неочакван. Една гимназиална постановка по разкази на Чехов се нуждае от ред и той е въведен именно от Любо. Нататък биографията поема по съдбовната си посока.
Снимка – Spam Studio
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg