Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Китай се чудят какво да правят парите в брой

7
Риболовното пристанище Шъпу

Неотдавна университетският преподавател от Китай Димитър Владиков разказа пред "Покана за пътуване" за посетените от него екзотични острови в разговор по месинджър. Той обаче се върна за малко в България и би било углавно престъпление да го пуснем да поеме обратно към Шанхай, без да е споделил последните новости от Поднебесната империя. Личните ми наблюдения от трите ми посещения там е, че всеки път щом отида сякаш някой е сменил държавата. Толкова бързо се развива. Той ни разказва за Нинбо, град който през последните 20 години се превърна в най-голямото пристанище в света.


Димитър Владиков е преподавател по бизнес комуникации на английски в Китай. Той е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател, защото е любопитен пътешественик. Запитах го колко пъти е ходил в шанхайския музей, един от най-неизбродимите, които съм посещавала. Оказа се, че всеки път щом има гости от България, той ги води и там.

Професор Дими, както го наричат студентите в Ханджоу, ни отвежда и до китайската Венеция, където по каналите все още гребат гондолиери.

Неизбежно бе да попитам Димитър Владиков какво е отношението на китайците към един чужденец избрал да работи в страната им. Поинтересувах се дали вече е натрупал базови познания по изключително трудния китайски език. А той се похвали, че щом вече и шофьорите на такси го разбират, значи се справя добре.

Район Сандзянкоу
Дроновете разнасят храна за вкъщи в Шанхай, а сервитьорите се чудят какво да правят парите в брой, когато някой чужденец реши да си плати питиетата в кеш. Там човек ако реши и самолет може да си купи през телефона с местна платформа, която е и банкова карта, и социална мрежа, и начин за легитимиране, разказа университетският преподавател Димитър Владиков, който от България пое в посока Тайван.


Снимките на град Нинбо са предоставени от Китайския културен център в София специално за "Покана за пътуване".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15
Гл.ас. д-р Богдан Дичев

Ганьограф, или кой е "класическият българин"

"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..

публикувано на 07.04.25 в 14:10
Росен Люцканов

Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения

Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..

публикувано на 07.04.25 в 11:10
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15