Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Теодора Иванова: Законът за закрила на детето трябва да бъде променен в няколко направления

д-р Теодора Иванова
Снимка: ДАЗД

Какви са правомощията и целите на Държавната агенция за закрила на детето? От 2 февруари влязоха в сила измененията в устройствения правилник на Агенцията. Какви са акцентите в Националната програма за превенция на насилието и злоупотребите с деца (2023-2026)? Нуждае ли се от промени Законът за закрила на детето? Каква е дейността на Националния съвет за закрила на детето? Как ДАЗД работи със Съвета на децата? Как работи националната телефонна линия за деца 116 111? Каква е защитата на децата в онлайн пространството?

Юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" гостува на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Д-р Теодора Иванова – председател на Държавната агенция за закрила на детето, разказва повече за дейността на агенцията:

"Работя в ДАЗД от първия ден на нейното създаване, позната ми е материята, обичам си работата. За мен обаче, като председател, най-важната роля и най-важният ангажимент е Агенцията да бъде независимият специализиран орган в България, който да гарантира спазването на правата на децата. Тази моя мисия изцяло кореспондира с управленската програма на правителството. Там вече е разписано, че статутът на ДАЗД до края на 2024 г. трябва да бъде променен с измененията в Закона за закрила на детето. Ангажиментът – на мен и на моя екип – е и на международно ниво България да може да устоява и да защитава позициите, депозирани и изградени на национално ниво."

Цели и правомощия на ДАЗД

"Те са регламентирани в Закона за закрила на детето и са изключително обширни. Аз и моят екип отговаряме за адекватните и навременни политики за децата в България, за изграждането на стратегически документи (напр. Националната стратегия за детето), за разработването на национални програми (напр. Превенция на насилието и злоупотребата с деца), от 2001 наш ангажимент е да изградим Национална информационна система – изключително предизвикателство, участие в международни комитети..."

Нуждае ли се от промени Законът за закрила на детето?

"Категорично Законът за закрила на детето трябва да бъде променен в няколко направления. Вече има сформирана работна група, със заповед на министъра на труда и социалната политика д-р Шалапатова. Очакваме разработване на голям анализ на системата за закрила на детето. Едно от измененията е статутът на ДАЗД. Нашите предложения е да бъде разширен и обхватът на органите за закрила на детето, тъй като в момента Държавната агенция за бежанците не фигурира като орган за закрила на детето."

Как работи националната телефонна линия за деца 116 111?

"Измененията в устройствения правилник бяха разработени на експертно ниво през изминалата 2023 г. и те вече са факт. Тази промяна е свързана изцяло и само със статута на Националната телефонна линия за деца 116 111. Тя съществува от 2009 г., но поради малката численост нямаше как да бъде осъществено функционирането ѝ на ниво консултанти, които в рамките на 24 часа 7 дни от седмицата напълно безплатно да могат да поемат обажданията. Със съдействието на Министерството на труда и социалната политика промените вече са факт – сега вече, благодарение на 12 допълнителни бройки, с които беше разширен нашият състав, ние можем спокойно да осъществяваме тази си функция."

Какви са акцентите в Националната програма за превенция на насилието и злоупотребите с деца 2023-2026?

"Темата за насилието е изключително актуална. Миналата година с постановление на Министерския съвет беше приет този изключително важен стратегически документ – Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца. Този документ е 4-годишен. Той съдържа ясен механизъм за координация между всички отговорни институции – кой за какво отговаря."

Защитени ли са правата на българското дете; Как да се изгради Национална информационна система за децата в България – какво е направено дотук; Какви са стратегическите цели на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца, повече за правата на децата с различни проблеми – трудова експлоатация, комплексни комуникативни увреждания... Какви стъпки трябва да предприеме държавата, за да минимализира актовете на насилие над деца; Каква е дейността на Националния съвет за закрила на детето; Как България ще изпълни препоръките, които получи от Комитета на ООН по правата на детето; Какво е детското участие и как функционира Съветът на децата; Какво е партньорството с Центъра за безопасен интернет и с ГДБОП; 

Кои са основните акценти в VI и VII доклади на Република България по Конвенцията за правата на детето пред Комитета на ООН по правата на детето и какви са оценките и препоръките, каква е координацията на политиките за децата в България; Как се осъществява толерантността в нашето общество, как се противопоставяме на дискриминацията; Има ли напредък по определени детски политики – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – ДАЗД

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57