Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елжана Енчева за втори път печели конкурса "Млад предприемач в науката"

Елжана Енчева (вляво)
Снимка: uni-sofia.bg

Елжана Енчева, докторант в катедра "Неорганична химия" на Факултета по химия и фармация, спечели за втора поредна година, първа награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач в науката", организиран от Научноизследователския сектор на СУ "Св. Климент Охридски". Тя получи финансиране от 10 000 лв. за проекта "Енергоспестяващи мазилки". Той е насочен към прилагане в практиката на разработените от екипа, с който работи докторантката, неорганични инертни пигменти със забележителни топлоизолационни свойства.

Новите материали с купралитова структура са моно или биметални кислород-съдържащи съединения, които могат да се вграждат в бои или мазилки. При дотиране със само 1% пигмент е отчетено понижение на топлопроводимостта на мазилки с 40 до 60%, разясни в предаването "Следобед за любопитните". Това предполага и по-малко разходи за всяко семейство.

Разработката е от две години и половина, като към момента екипът на Елжана Енчева може да предложи много малки количества от материала, тъй като за сега ги прилагат върху малка площ. Тепърва тестването ще продължи върху по-големи площи, но за това трябват и средства, уточни Енчева. Всичко около нас е химия, това което ядем, пием, с което се обличаме, и още като бакалавър, самата аз, се убедих, че в бъдеще ще се занимавам с неорганична химия, сподели още докторантката.

Енчева работи и с екип на БАН, от Института по физикохимия, което и дава възможност да работи с апарат за ренгенова-прахова дифракция, което дава възможност на изследователите да разберат дали са получили кристалното вещество, което се опитват да създадат. Това дава възможност и за бъдещи нови тестове, уточни Елжана Енчева. Това ще подпомогне развитието на археологията, реставрацията, тестването на различни материали, дори и във фармацията.

Подробности от звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27