Физици за първи път експериментално провериха възможността за прототип на оптични квантови пари и се убедиха в това, че те са един от най-безопасните видове валута, заяви в предаването "Следобед за любопитните" физикът Ивайло Иванов.
"Сега квантовите пари се моделират само в лабораторни условия и не са в обращение. Тяхната система за защита срещу фалшифициране се основава на принципите на квантовата криптография. За разлика от традиционните, тя използва физическите средства за приемане и предаване на информация – например с помощта на електрони или фотони", уточни младият физик.
Физиците създали модел на банкнота и кодирали нейната поляризация на отделни фотони. Проучването установило, че кодирането чрез промяна на квантовото състояние не позволява точно да бъде копирана банкнотата, без собственикът да разбере за това, съобщи в ефира на БНР Ивайло Иванов, т.е. това е много по-сигурна валута от използваната в момента. Един от недостатъците на носителите на квантовата информация е силната чувствителност – кодът с времето може леко да се изменя под влиянието на външни фактори и за това за момента тя се изработва само в лабораторни условия, твърди Иванов.
Въпреки че е трудно да се намери някой, който да не е чувал за криптовалутите, техният научен аналог – квантовата валута, не е толкова известен и вероятно ще се реализира след около 10 години, прогнозира в ефира на "Следобед за любопитните" Ивайло Иванов.
Подробности за спецификата на бъдещите квантови пари, можете да чуете в звуковия файл от разговора на Ани Костова с Ивайло Иванов.
Снимка – Pixabay и БНР
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg