Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Десислава Гергинова

д-р Десислава Гергинова
Снимка: Милена Лекова

"Правя го, защото съм любопитна и искам да движа човечеството напред" – така отговаря главен асистент д-р инженер химик Десислава Гергинова на въпроса защо е хубаво да се занимаваш с това, което тя прави. Десислава е младо и крехко момиче, което работи с огромни апарати, пълни със сгъстени газове. 

В Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН тя се занимава с анализиране на хранителни продукти като мед, вино, медовина, конфитюри и бира, чрез “ЯМР метаболомика” – метод, подобен на този, който се използва в медицината при изследване с ядрено-магнитен резонанс. 

Д-р Десислава Гергинова е носител на награда "Еврика" за постижения в науката заради научните ѝ интереси, свързани с нови методи за откриване и доказване на произхода и чистотата на различни видове храни. Работният и кабинет в БАН е пълен с проби на пчелен мед и с много и различни бутилки с бира. 

Десислава разказва, че в началото е искала да учи биология, за да може да се грижи за животните в зоопарка. Записва се в паралелка “Екология”, защото ѝ звучи “най-биологично”. След това открива, че екологията всъщност е свързана много повече с химията и попада в бившия Техникум по индустриална химия. Тук тя решава, че това е науката, с която ще се занимава. Продължава обучението си във Факултета по химия и фармация на Софийския университет “Св. Климент Охридски", където завършва магистратура по "Съвременни спектрални и хроматографски методи за анализ". 

Днес д-р Десислава Гергинова е активен участник е в 22 научни проекта и е ръководител на три от тях. Носител е на множество награди и се чувства видимо добре на работното си място в ИОХЦФ при БАН. Споделя, че любопитството е това, което я движи напред в науката и в работата ѝ. 

“Разбира се, и научният ми ръководител. – добавя тя. – Вярвам, че човек не може да постигне нещо без добър ръководител и преподавател!" 

В лицето на проф. Светлана Симова – дългогодишен ръководител на лабораторията по ядрено-магнитен резонанс – Десислава открива отговорния преподавател, добрия професионалист и човек, който може да прави и сплотява екип. Професор Симова пък казва за нея, че е изключително целеустремена и е готова всяка задача да свърши сама. 

Чуйте разговора на Милена Лекова с д-р Десислава Гергинова и проф. Светлана Симова. 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05