Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Десислава Гергинова

д-р Десислава Гергинова
Снимка: Милена Лекова

"Правя го, защото съм любопитна и искам да движа човечеството напред" – така отговаря главен асистент д-р инженер химик Десислава Гергинова на въпроса защо е хубаво да се занимаваш с това, което тя прави. Десислава е младо и крехко момиче, което работи с огромни апарати, пълни със сгъстени газове. 

В Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН тя се занимава с анализиране на хранителни продукти като мед, вино, медовина, конфитюри и бира, чрез “ЯМР метаболомика” – метод, подобен на този, който се използва в медицината при изследване с ядрено-магнитен резонанс. 

Д-р Десислава Гергинова е носител на награда "Еврика" за постижения в науката заради научните ѝ интереси, свързани с нови методи за откриване и доказване на произхода и чистотата на различни видове храни. Работният и кабинет в БАН е пълен с проби на пчелен мед и с много и различни бутилки с бира. 

Десислава разказва, че в началото е искала да учи биология, за да може да се грижи за животните в зоопарка. Записва се в паралелка “Екология”, защото ѝ звучи “най-биологично”. След това открива, че екологията всъщност е свързана много повече с химията и попада в бившия Техникум по индустриална химия. Тук тя решава, че това е науката, с която ще се занимава. Продължава обучението си във Факултета по химия и фармация на Софийския университет “Св. Климент Охридски", където завършва магистратура по "Съвременни спектрални и хроматографски методи за анализ". 

Днес д-р Десислава Гергинова е активен участник е в 22 научни проекта и е ръководител на три от тях. Носител е на множество награди и се чувства видимо добре на работното си място в ИОХЦФ при БАН. Споделя, че любопитството е това, което я движи напред в науката и в работата ѝ. 

“Разбира се, и научният ми ръководител. – добавя тя. – Вярвам, че човек не може да постигне нещо без добър ръководител и преподавател!" 

В лицето на проф. Светлана Симова – дългогодишен ръководител на лабораторията по ядрено-магнитен резонанс – Десислава открива отговорния преподавател, добрия професионалист и човек, който може да прави и сплотява екип. Професор Симова пък казва за нея, че е изключително целеустремена и е готова всяка задача да свърши сама. 

Чуйте разговора на Милена Лекова с д-р Десислава Гергинова и проф. Светлана Симова. 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15