Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Десислава Гергинова

д-р Десислава Гергинова
Снимка: Милена Лекова

"Правя го, защото съм любопитна и искам да движа човечеството напред" – така отговаря главен асистент д-р инженер химик Десислава Гергинова на въпроса защо е хубаво да се занимаваш с това, което тя прави. Десислава е младо и крехко момиче, което работи с огромни апарати, пълни със сгъстени газове. 

В Института по органична химия с Център по фитохимия при БАН тя се занимава с анализиране на хранителни продукти като мед, вино, медовина, конфитюри и бира, чрез “ЯМР метаболомика” – метод, подобен на този, който се използва в медицината при изследване с ядрено-магнитен резонанс. 

Д-р Десислава Гергинова е носител на награда "Еврика" за постижения в науката заради научните ѝ интереси, свързани с нови методи за откриване и доказване на произхода и чистотата на различни видове храни. Работният и кабинет в БАН е пълен с проби на пчелен мед и с много и различни бутилки с бира. 

Десислава разказва, че в началото е искала да учи биология, за да може да се грижи за животните в зоопарка. Записва се в паралелка “Екология”, защото ѝ звучи “най-биологично”. След това открива, че екологията всъщност е свързана много повече с химията и попада в бившия Техникум по индустриална химия. Тук тя решава, че това е науката, с която ще се занимава. Продължава обучението си във Факултета по химия и фармация на Софийския университет “Св. Климент Охридски", където завършва магистратура по "Съвременни спектрални и хроматографски методи за анализ". 

Днес д-р Десислава Гергинова е активен участник е в 22 научни проекта и е ръководител на три от тях. Носител е на множество награди и се чувства видимо добре на работното си място в ИОХЦФ при БАН. Споделя, че любопитството е това, което я движи напред в науката и в работата ѝ. 

“Разбира се, и научният ми ръководител. – добавя тя. – Вярвам, че човек не може да постигне нещо без добър ръководител и преподавател!" 

В лицето на проф. Светлана Симова – дългогодишен ръководител на лабораторията по ядрено-магнитен резонанс – Десислава открива отговорния преподавател, добрия професионалист и човек, който може да прави и сплотява екип. Професор Симова пък казва за нея, че е изключително целеустремена и е готова всяка задача да свърши сама. 

Чуйте разговора на Милена Лекова с д-р Десислава Гергинова и проф. Светлана Симова. 

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50