Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как рисуват гората децата днес?

| обновено на 09.04.24 в 10:24
Наградените победители в конкурса "Гората е живот и...общо отговорност!".
Снимка: www.vr-balkan.net

Гората, която се простира пред нас, е не само източник на живот, но и обща отговорност, споделя Оля Генова, представител на Природен парк "Врачански Балкан". Тазгодишната Седмица на гората започна на 1 април, но инициативите все още продължават. Те са съвместни със Северозападното държавно предприятие и Природен парк "Врачански Балкан". Дирекцията на парка винаги се стреми към разнообразие в програмата, като събитията се фокусират върху връзката между хората и природата.

"Как детското творчество може да възпламени ангажираността на децата към природата?" – това е въпросът, който зададохме на Оля Генова в рамките на предаването "Нашият ден".

"Тази година решихме да проведем конкурс за рисунка, обявен още през март," споделя тя. "С радост можем да кажем, че получихме над 160 творби, което свидетелства за голямото интерес и любов към гората от страна на децата. На 1 април, в първия ден от седмицата на гората, представихме изложба с 30 от най-добрите рисунки, подбрани от специално жури. Тази изложба може да бъде посетена в нашия природозащитен център "Натура".

Важен момент от инициативата е "Горско състезание", което се провежда за трета поредна година. Отбелязва се, че предишните издания бяха посветени предимно на лесовъдската професия и работата на горските служители. "Голяма част от рисунките представляваха само по едно-две дървета, като децата често си представят гората като парк," коментира Оля. "Затова сме организирали разходки в горите на Врачанския Балкан, като призоваваме и родителите да се присъединят, за да споделят този прекрасен опит с децата си."

Темата за тазгодишната седмица на гората е насочена към предизвикателствата, пред които е изправена гората, включително бедствията, които я засягат. Освен това, една от новите инициативи беше арт ателие, проведено на 1 април, където най-малките участници се забавляваха с различни игри и създаваха колажи, вдъхновени от своята любима гора.

"Освен това, организираме и съботно-неделни излети за деца над 8 години, където могат да участват и с родителите си," добавя Оля. "Също така предлагаме и уикенд пакети в нашия младежки еко лагер в село Очин дол, както и образователни дейности в нашия природозащитен център, който често посещаваме от училища и детски градини."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40