Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога?". В събитието, организирано от Българската асоциация на сертифицираните финансови аналитици, участваха експерти, политици и лидери от България и други страни членки на ЕС. Те се опитаха да дадат отговор на въпроса кога страната ни ще стане част от еврозоната, след като БНБ и банковият сектор са подготвени за въвеждане на еврото.
Кога ще видим България в еврозоната – в "Нашият ден" разговаряме с Николай Василев, председател на Българската асоциация на сертифицираните финансови аналитици.
Василев заявява, че очаква влизането на България в еврозоната още от 2005 година, когато Симеон Сакскобургготски, като министър-председател, подписва договора за присъединяване към ЕС. За съжаление вече 19 години страната ни не членува нито в Шенген, нито в еврозоната, нито в ОИСР, изтъква икономистът.
По време на конференцията "България в еврозоната, кога?" своя политически опит в сферата споделят трима бивши премиери на страни от ЕС – Волфганг Шусел (Австрия), Адриан Настасе (Румъния) и Джоузеф Мускат (Малта). Сред гостите са финансовите министри на Гърция и Кипър, осъществили приема на двете страни в еврозоната, както и посланичката на Словения.
"Смятаме, че българското общество се нуждае от много повече информация. Не смятам, че българите са против еврозоната – никога не са били информирани какво е еврозоната", заявява Василев, според когото нито едно правителство от 2005 година насам не е направило нищо за въвеждането на единната европейска валута в България. По думите на Василев хаосът в последните няколко години допълнително е отложил влизането в еврозоната, като сменящите се правителства, обявили се "за" еврото, по-скоро са работили срещу него.
Ползите за България, като част от еврозоната, Василев описва така: "Сега целият бизнес и всички граждани, които пътуват, трябва постоянно да обменят валути, при което губят някакъв процент. Тези загуби общо са много стотици милиони. Когато държава е в еврозоната, към нея потичат много инвестиции." Членството в еврозоната означава развитие на туризма, инвестициите, търговията – то би представлявало свобода и гордост, смята Василев.
Гостът обръща внимание, че информационната кампания, която протича в момента, е формална и недостатъчна. Няма политик, който да е застанал пред обществото с името и авторитета си, за да заяви категорично необходимостта от въвеждане на европейската валута.
Василев обяснява кои, според него, са проблемите, които България трябва да преодолее, за да осъществи най-сетне своето влизане в еврозоната. По думите на госта цялата политика от 2021 година насам е проинфлационна. "Безкрайно раздаване на пари повишава инфлацията, затова сега не отговаряме на инфлационния критерий", смята Василев.
"България влезе изненадващо и грозно в сивия списък за пране на пари и развитие на международния тероризъм. Нито едно правителство и политик не е споменало този проблем, защото нищо нямат намерение да направят", заявява гостът.
Необходимо е да бъдат запълнени и бюджетните дефицити от близо 3% и да се достигне до излишъци в бюджета, по думите на Василев. "Като икономист, ви казвам, че не е вярно, че дефицитите правят хората по-богати", заявява той.
На първо място, най-важно е да има политическа воля за навлизане в еврозоната, акцентира икономистът. България е държава с валутен борд от 27 години и има фиксиран валутен курс към еврото, обяснява Василев.
На телефонната линия на предаването се включва и 19-годишната Елеонор Спасова, абитуриентка от Софийската математическа гимназия, вече приета в университета Уортън – Пенсилвания. В ефир прозвучава откъс от речта на Спасова, развълнувала всички присъстващи на конференцията: "Мечтая следващия път, когато мой състудент ме попита откъде съм, да свърже името България не с корупцията и рекордния брой предсрочни избори, а с иновации, с компании еднорози, с медали по математика и природни науки, с литературни награди. Мечтая гордо да мога да кажа, че с моите приятели от Европа сме от едно семейство и членуваме в едни и същи отбори."
Василев завършва разговора с призива: "Не вярвайте, уважаеми слушатели, на фантасмагориите на хората, които не искат България да бъде част от западния свят, че еврозоната означава инфлация."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg