Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида".
Коментар прави Тодор Тодоров, криминалист и графолог, консултант на предаването.
"Обидата и клеветата са престъпления от частен характер. По времето на социализма те са се преследвали като престъпления от общ характер и са се наказвали, включително със затвор! Сериозно са се отнасяли тогава към тези твърде тежки престъпления.
След настъпването на периода на демократичните промени в страната и навлизането на някои европейски директиви и нашето законодателство претърпява промени. Тогава обидата и клеветата стават престъпления от частен характер, преследват се по частен път, както по наказателен път – с тъжба, така и чрез граждански иск в едно гражданско дело.
Много важно е да отбележим, че и двете престъпления са умишлени, а умишлените престъпления са тежки престъпления. Няма неумишлена обида и неумишлена клевета. Винаги има ясен умисъл.
Обидата е всяка една дума, която нанася вреда върху честта и достойнството на човека. Обидата се възприема както лично и непосредствено (когато някой ви обиди директно), така и чрез оценката на трети лица (когато научите, че сте обиден чрез трети лица - очевидци на деянието).
Чл. 146 от Наказателния кодекс третира обидата, където е казано, че който каже нещо унизително за честта и достойнството на другиго и в негово присъствие, се наказва с глоба от 100 до 3000 лв. По мое лично мнение в днешно време това не е никакво наказание, не може да възпре това деяние. Особено в държава като България с тази народопсихология... Съдът налага глоба в полза на държавата. Ако стане публична обидата обаче, съдът може да наложи и наказанието обществено порицание. Общественото порицание става чрез средствата за масова информация. Потърпевшите могат и сами да разпространят решението на съда и да го разгласят.
Съветвам когато усетите, че някой ви обижда, моля ви, не отговаряйте с обида! По две причини – първата е, че падате на много ниско ниво, а втората е, че ако отговорите с обида, моментално сваляте наказателната отговорност на този, който я е изрекъл. И фактически и двамата излизате от полезрението на наказателната отговорност и не може да се търси справедливост.
В нашето общество наблюдавам, че не се говори за обидата и клеветата, защото те се случват ежедневно и ежечасно. Хората отговарят на обидата с обида... Това агресивно поведение е, защото няма наказание. Европейската директива казва, че трябва да има свобода на мнението, на изказването. Даже са искали да забранят на нашето законодателство дори да се преследва обидата под каквато и да е форма. Слава Богу, обидата и клеветата у нас все пак се преследват, независимо, че наказанията не са тежки.
Клеветата е едно друго деяние, при което човекът разгласява позорни обстоятелства или приписва престъпления другимо. То се наказва пак не кой знае колко – от 3000 до 7000 лв. Е, вече като е на обществено място, може да се завиши глобата до 10 000 лв.
Да обърнем внимание, давността на тези престъпления е едва 3 години. Чл. 147 казва, че разгласяването на позорни обстоятелства или приписването на престъпления е клевета. Чл. 148 от НК казва, че ако това стане публично, се утежнява положението на извършителя. Неимуществените вреди тук са по-тежки – те нямат парично измерение. Колко са тежки са тези престъпления?
Съдът и в наказателното дело, както и в гражданското дело, присъжда размер на обезщетение. Това е една парична сума, която се приема, че може да поправи частично вредите, които са претърпени от жертвата. Размерът на това обезщетение не е лимитиран и е в зависимостта от тежестта на деянието, както и от общественото положение на жертвата.
Наказателната отговорност и при обидата, и при клеветата е под формата на глоба. По мое лично мнение са необходими промени в Наказателния кодекс за завишаване на наказанията, но като юрист ще кажа, че това е невъзможно, защото европейската директива не го позволява. Обидата и клеветата са оръжието на безпомощните хора."
Тодор Тодоров акцентира и върху това, че срокът за подаването на тъжбата в Наказателния съд, ако сме пострадали от обида или клевета, е само 6 месеца от узнаването. Това е много малък срок. Затова, щом узнаем, трябва да се срещнем с компетентни юристи и да решим как ще преследваме деянието – наказателно или по граждански ред.
Чуйте още подробности от звуковия файл.
Снимка – БНР
Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...
Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте!
Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..
В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg