Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Росен Гацин
Снимка: личен архив

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН. 

Своите проучвания Гацин ще представи в специална изложба, която ще бъде открита на 1-ви ноември в Националния антропологичен музей. В нея той ще покаже родословни дървета, родови фотографии, различни предмети от бита, които са предавани от поколения на поколения, като всяко име, предмет и родословно дърво ще носят свой код на идентичност и така ще могат да се откриват общите белези. Изложбата, според автора, ще подпомогне всеки да проучи собствената си родова история.

"През последните години се наблюдава едно унифициране, заличаване, по-малко интерес към наследствеността, но това е световен процес, а не само български, уточни Гацин. Трудно е днес на децата да се обясни необходимостта от познание за миналото и родословието – и въпреки това аз съм оптимист и мисля, че информацията ще бъде съхранена за поколенията", категоричен е културологът. 

Като новите технологии, според него, дори могат да бъдат в полза на обработката и съхранението на събраната информация и данни. "В българския фолклор, традиции и обредност всеки един празник, съхранява българското, като по този начин се съхранява и идентичността ни", разяснява Гацин. Като пример той посочва традиционни български фамилии, в чиито имена се съдържа и занаятът, който практикуват.

На 18-и май в Нощта на музеите Росен Гацин организира специално ателие по родословие. "Моята цел е да спечеля младите за нашата кауза", споделя гл. ас. Росен Гацин. Подготвил е специални бланки и схеми за деца, в които подрастващите могат с помощта на родителите си да напишат името си, както и тези на своите родители, баби и дядовци, и това ще възбуди интереса на всеки посетител. Самите събития, посветени на Нощта на музеите, се провеждат в Музея по антропология към БАН и започват в 18.00 часа, уточнява културологът.

Целия разговор на Ани Костова с Росен Гацин в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50