В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо, преводач, природолюбител, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица. Отговорът на този въпрос е – нищо.
"Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която са достатъчно оперени да напуснат гнездото, макар и още да не могат да летят. Това е нормален процес. Когато видим такава птица решаваме, че тя бедства, но всъщност тя изследва и родителите ѝ знаят къде е.", обяснява Маринов.
Докато птицата се учи да лети, пада и отново полита, нейните гръдни мускули и мускулите на крилете ѝ заякват. Най-добре е в такъв момент човек да не се намесва, заявява Маринов. Птицата може да се вземе и да се постави на най-близкия възможен клон – с тази помощ се изчерпват нещата, които трябва да се направят от страна на съвестните граждани.
Маринов обръща внимание, че в случаите, в които намерената птица е видимо ранена, би следвало да бъдат взети допълнителни мерки. Природолюбителят съветва слушателите да се снабдят с координатите на един-два центъра за грижа и спасяване на диви животни, за да получат при нужда съвет от специалистите. В София помощ може да окаже Фондация "Дивите животни", а в Стара Загора – спасителният център към "Зелени Балкани", допълва Маринов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg