Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

| обновено на 18.06.24 в 11:26
Снимка: МОН

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на петицията "За преразглеждане на сегашната система от НВО и задължителното кандидатстване след 7 клас".

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден", Ирина Манушева, която преди време успешно проведе инициативата родители да могат да извиняват до 15 дни отсъствие на ученицисподели своите виждания и мотиви зад петицията:

"Петицията обхваща всички Национални външни оценявания. Основната цел на тези оценявания трябваше да бъде изследване на образователната система, оценяване на нейната ефективност, идентифициране на пробойните и анализ на ефектите от взетите мерки", споделя Манушева.

"Особено тежък е проблемът след Националните външни оценявания след седми клас. Въпреки че искаме да правим анализи, това е невъзможно. Изпитите не са стандартизирани и всяка година се различават. Не е ясно дали оценяваме какво училището е дало на децата, учебната програма, способностите на децата или ефекта от частните уроци и школи", допълва тя.

Изпитите се провеждат тази седмица – утре и в петък. "Защо сега правим петицията? Това е добър въпрос. Този проблем съществува от много години. Аз и много други анализатори и експерти в областта на образованието сигнализираме за този проблем отдавна. Той не само не беше решен, но се усложни през последните години. Прецених, че е крайно време да бъде обсъден на по-широка основа", обяснява Манушева.

"Неслучайно петицията е озаглавена "За преразглеждане" – никой от нас не може в момента да предложи готово решение. Всички мислеха, че с въвеждането на тези външни оценявания и задължителното профилиране ще бъде по-добре", казва тя.

Манушева подчертава, че петицията не е само от родители: "Това е петиция и от ученици над 16 години, учители, директори и хора, работещи в сферата на образованието. Най-вече граждани, които разбират, че тези проблеми засягат цялото общество. Последиците са сериозни и дългосрочни."

"Искането на всички, които подписват тази петиция, е да се направи сериозен анализ на това как действат тези външни оценявания и какви са последиците от тях и от задължителното профилиране. След това трябва да се потърсят смислени и устойчиви решения", завършва Манушева.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31