Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на петицията "За преразглеждане на сегашната система от НВО и задължителното кандидатстване след 7 клас".
В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден", Ирина Манушева, която преди време успешно проведе инициативата родители да могат да извиняват до 15 дни отсъствие на ученици, сподели своите виждания и мотиви зад петицията:
"Петицията обхваща всички Национални външни оценявания. Основната цел на тези оценявания трябваше да бъде изследване на образователната система, оценяване на нейната ефективност, идентифициране на пробойните и анализ на ефектите от взетите мерки", споделя Манушева.
"Особено тежък е проблемът след Националните външни оценявания след седми клас. Въпреки че искаме да правим анализи, това е невъзможно. Изпитите не са стандартизирани и всяка година се различават. Не е ясно дали оценяваме какво училището е дало на децата, учебната програма, способностите на децата или ефекта от частните уроци и школи", допълва тя.
Изпитите се провеждат тази седмица – утре и в петък. "Защо сега правим петицията? Това е добър въпрос. Този проблем съществува от много години. Аз и много други анализатори и експерти в областта на образованието сигнализираме за този проблем отдавна. Той не само не беше решен, но се усложни през последните години. Прецених, че е крайно време да бъде обсъден на по-широка основа", обяснява Манушева.
"Неслучайно петицията е озаглавена "За преразглеждане" – никой от нас не може в момента да предложи готово решение. Всички мислеха, че с въвеждането на тези външни оценявания и задължителното профилиране ще бъде по-добре", казва тя.
Манушева подчертава, че петицията не е само от родители: "Това е петиция и от ученици над 16 години, учители, директори и хора, работещи в сферата на образованието. Най-вече граждани, които разбират, че тези проблеми засягат цялото общество. Последиците са сериозни и дългосрочни."
"Искането на всички, които подписват тази петиция, е да се направи сериозен анализ на това как действат тези външни оценявания и какви са последиците от тях и от задължителното профилиране. След това трябва да се потърсят смислени и устойчиви решения", завършва Манушева.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg