На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и празни, затова пък скъпи, обещания? За всичко това питаме имуноложката д-р Шийна Круйкшанк. В предаването се включва и Петко Желязов, който ни помага с превода.
Д-р Круйкшанк е преподавателка по имунология в Университета в Манчестър и комуникатор на науката с редица награди. Нейните научни интереси са насочени към това как имунната система разграничава заплахата от инфекции или увреждащи агенти като замърсяване от полезни неща като нашия микробиом. Довечера тя ще изнесе популярна лекция по темата по покана на платформата за наука и култура Рацио.
И така, питаме д-р Круйкшанк, има ли лесен начин да различаваме истината от заблудата в необятния свят на съвременната уелнес индустрия, която ни предлага стотици, даже хиляди начини да укрепим имунната си система и здравето си срещу покупка на един или друг "вълшебен“ еликсир?
Според д-р Круйкшанк, повечето изследвания в областта на имуностимулантите се базират на справочници и мнения, което затруднява установяването на научно обосновани факти. Тя посочва, че има някои важни изключения, като например необходимостта от витамин D през зимата, когато слънчевата светлина е недостатъчна. Освен това, някои вегани могат да имат нужда от добавки с витамин B12, който липсва в тяхната диета. Въпреки тези изключения, тя подчертава, че разнообразната и балансирана диета обикновено е достатъчна за поддържане на добро здраве и силен имунитет.
Д-р Круйкшанк отбелязва, че основният проблем е, че често не се храним правилно. Консумираме много мазни и бързи храни, живеем в стресово всекидневие и прекарваме много време, седейки на бюро. Тези фактори влияят негативно на нашето здраве и имунна система. Вместо да търсим магически решения, е по-добре да се фокусираме върху здравословния начин на живот, включващ правилно хранене, редовна физическа активност и управление на стреса.
Immune Boosting – fact or fiction? ще се проведе на 6 август от 20:00 часа (отваряме врати в 19:00 часа) в Кино Cabana .Повече за темата и възможност за закупуване на билет – вижте в сайта на организаторите Ratio.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg