Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

| обновено на 07.08.24 в 11:20
Снимка: Олександър Барон

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област.

В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Те са организирани от Оксана Килафли, съпруга на един от командирите на 88-и батальон на морската пехота на Украйна, който е етнически българин и от известно време е на фронта в Източна Украйна. В Болград живеят представители на 30 етнически групи, а българите са само част от тях.

Александра Лазарева разказва за изкуството на плетенето на маскировъчни мрежи в Болградския сутерен. "Плетем, за да защитаваме нашите военни. Ние сме 30 човека, разделени на три групи. Работим на две бригади – вторник и четвъртък, и понеделник и петък. Една мрежа се плете за 2-3 дни. Вече три месеца плетем. Била съм готвач през целия си живот“, споделя тя. Александра казва, че все още не е свикнала с въздушните тревоги, но вече не се страхува. „Вече не ме е страх от нищо. По-рано се страхувах, но вече свикнах.“

В село Чушмелий се ражда украинското вино като бранд, зад което стои украинският българин Иван Плачков, бивш министър на енергетиката на Украйна. Той е бил министър в три правителства и разказва, че в момента се правят разкопки в региона, които разкриват много следи от българско население. Намират се керамични изделия от VIII- IX век.

Иван споделя, че е учил български само от вкъщи, защото СССР е правил всичко възможно, за да не се чувства населението там българско. След 1991 г. българите се чувстват свободно да се заявят като такива. "Тук е започнала България. Ние не сме бежанци", казва той. Иван отбелязва, че е било много трудно за етнически българин да заема високи позиции по времето на СССР. Войната създава значителни трудности за земеделието, споделя той.

Тези разкази от Болград и Чушмелий показват колко разнообразен е животът на българите в Украйна и как те продължават да поддържат своите традиции и култура въпреки предизвикателствата на войната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо у нас е много трудно да се стигне до йоден дефицит в организма?

Йодният дефицит е проблем, който макар и намалял в България, продължава да бъде актуален в световен мащаб. На 21 септември, по време на Световния ден за борба с йододефицитните заболявания, лекари отново напомниха за значимостта на този елемент за здравето. В интервю за "Lege Artis" доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по..

обновено на 23.10.24 в 13:43
Д-р Родина Несторова, ревматолог

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве

Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти. За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова , секретар на..

публикувано на 23.10.24 в 12:40

Юношите в риск: Защо е важно ранното откриване на психични разстройства?

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова , психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis...

обновено на 23.10.24 в 12:25
Дарин Стойков

Дарин Стойков: За смяната на житейския фокус и правилното хранене

Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище" . След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва..

публикувано на 23.10.24 в 11:36

Медийната грамотност: Ключ към критично мислене и дигитална безопасност

На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В..

обновено на 23.10.24 в 11:10