Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Манушева: Някои от предлаганите промените в образованието могат да имат вреден ефект

| обновено на 18.06.25 в 08:41
Снимка: БГНЕС

В условията на бързо променящ се свят, модерното образование трябва да бъде не просто институция за предаване на знания, а среда за развитие на умения и способности, които ще помогнат на децата да се справят с предизвикателствата на бъдещето. В контекста на новите предложения за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, журналистите от предаването "Време за наука" потърсиха мнението на Ирина Манушева – експерт с активна позиция по въпросите на образователната политика.

Манушева беше категорична: предлаганите промени не отговарят на нуждата от съществени реформи в системата на българското образование. "Този закон не само че не предлага нужните решения, но и съдържа елементи, които могат да имат вреден ефект", заяви тя в ефира.

Един от най-противоречивите моменти, според нея, е въвеждането на нов задължителен предмет – "Добродетели и религии". Това, по думите ѝ, представлява съществена промяна в подхода към религиозното обучение, което до момента е било свободноизбираемо. Тя подчерта, че липсва обществен консенсус, както и прозрачност по отношение на съдържанието на този предмет, начина на преподаване и подготовката на учителите.

"Не знаем какво ще се изучава, кой ще преподава, и най-важното – как ще се гарантират правата на децата и техните родители при избора", отбеляза Манушева. Тя посочи, че вместо да се въвежда нов предмет, първо е трябвало да се направи задълбочен преглед на цялостната образователна философия и учебните програми.

Други обезпокоителни тенденции, които тя открои, са отдалечаването както на учениците, така и на родителите от образователната система. Според Манушева, фокусът върху санкции към учениците е показателен за остарял подход, при който вместо подкрепа, се залага на наказания. "Когато учениците се чувстват уважавани и активно включени в образователния процес, няма нужда изобщо да се говори за наказания", заяви тя.

"Стесняването на досега за използване на телефони също е нещо много обезпокоително. Разбира се, че децата не бива да изполвата телефони, но тази забрана присъства и в момента, очевидно няма мехънизъм, по който тя да бъде реализирана", посочва тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45