Резултатът от подреждането на техните желания вече е факт. От всички подадени заявления, класираните са 8137, некласираните са 513. Причината да не бъдат класирани тези ученици във всички случаи е несъответствието между бала, който имат и пожеланите паралелки, коментира в ефира на Радио София началникът на Регионалното управление по образование в столицата Ваня Кастрева.
Свободните места след първия етап на класиране са 611, което означава, че тези ученици и техните родители следва да изчакат второто класиране, което ще бъде обявено на 4 юли. Тогава ще видят дали е останала възможност за придвижване в някое от желанията на тези ученици.
Ако това не се случи, на третия етап на класиране се обявяват всички свободни места и всички, които не са класирани или по друга причина не са участвали в първия етап на класиране, ще подадат отново своите заявление. Така че - все още има достатъчно възможности за нашите ученици, каза Кастрева.
С най-висок минимален бал за прием от първото класиране в гимназиите след седми клас отново е Софийската математическа гимназия - последният приет ученик е с бал 472,500 точки в профила "Математически", с английски език.
В последните години Математическата гимназия се утвърди като училището, което държи първенството по отношение на бала, отбеляза началникът на управлението. След него е 91-ва Немска езикова гимназия, следвани от 73-то Средно училище. На четвърто място е 164-та Гимназия с преподаване на испански език, а на пето - Технологичното училище за електронни системи към Техническия университет.
Наблюдавайки тези първи пет училища, можем да направим извода, че Математическата гимназия има място на фаворит, но в други случаи ученици с изключително високи постижения се стремят да сменят чуждия език, който са изучавали до 7-ми клас и търсят чуждоезиковото обучение като разнообразие, коментира още Ваня Кастрева.
Още за класирането и възможностите за учениците, които имат слаби оценки за завършването на учебната година - чуйте от разговора на Лили Герчева с Ваня Кастрева!
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..