Електрическата тротинетка е направена по съвместен проект на България и Румъния, като патентът е на инженерите от северната ни съседка. Тя е пусната на пазара у нас от месец юни, като вече са продадени 20 броя, информират от Националната браншова организация за електрическа мобилност. Превозното средство се зарежда в електрическата мрежа за час и половина, след което може да измине до 40 км, а специалистите изичсляват, че цената на изразходваната енергия е само 1 лев за 1000 км. Тежи 10 кг и половина и вдига до 30 км в час. Тротинетката струва между 1310 и 1550 лв.
Интересът в България към електрическите превозни средства се учвеличава, като за последната година двойно са нарастнали продажбите на електровелосипедите и мотопедите, обясни Боян Захариев експерт в ИКЕМ. Няма официална статистика, но общият брой на превозните средства на ток у нас е около 2500, по данни на браншовата организация, като прогнозата на експертите е, че броят им ще нараства годишно с 30-40%. Все още обаче у нас няма условия за прозвеждане на електромобили, коментира Боян Захариев.
За да има по-подготвени специалисти у нас от браншовата организация за електрическа мобилност още преди седем години внасят предложение за две нови специалности в професионалните гимназии за техник и монтьор за електрически превозни средства.
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..
Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .
Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..