И ако за едни лагерите и ваканциите са топъл спомен, пълен с морски вълни, пясък, планини и игри от зори до мрак, то за други тепърва всичко това предстои. Или пък не...
Как изглеждат ученическите лагери днес и какви са заниманията на децата в наши дни – за да разберем, разговаряхме с Ивайло Шопски, създател на първото българско пътуващо читалище „Бащино огнище”, което обикаля различни точки от страната ни, за да запознава децата с историята ни. Негова е и инициативата за патриотичния лагер в ПБ "Шумнатица", близо до Боровец, където стотици деца са посрещани в необичайни класни стаи и прекарват свободното си време в занимания, вдъхновени от славното минало на българите.
Днес този лагер остана само един добър пример, но създателите му продължават своята идея да разпалват родолюбието в децата с хайдушки игри и с играта с 3D макети “Познавам ли своята България“. Те не сас е отказали и от идеята за връщане на ученическите лагери на децата. Зад нея стои гражданска инициатива, която настоява за законови промени и регламент за гражданско участие в управлението на почивните бази, стопанисвани от „Ученически отдих и спорт“ към МОН.
Ивайло Шопски разказа пред Катя Василева, че пътуващо читалище „Бащино огнище”съвсем скоро ще стигне и до Македония, а целта на цялата инициатива е да поддържа българските традиции и култура, а богатото ни историческо наследство да бъде популяризирано все повече сред децата, а и сред големите.
В програмата на читалището, освен беседите, са включени и хайдушки игри, концерти и кино прожекции.
"Показваме на децата, че има защо да се гордеят, че са българи. Това лято ще правим хайдушките игри, защото за съжаление МОН не споделя идеята за лагери, наречени „Бащино огнище“. Тези неща, които правехме в лагер „Бащино огнище“ в Шумнатица, всичко това би трябвало да е държавна политика".
И тук Ивайло Шопски споделя, че уж хората, от които това зависи, заявяват ясно, че искат децата да се развиват в тази посока, но когато представя готов модел, с реални идеи и предложения, те остават незабелязани.
Той ни разказа, че през септември 2017 година е обиколил 22 бази в България, като е описал от какво имат нужда, за да бъдат възстановени.
Разказа ни и за лагера в Равда, където има лятно кино, а идеята му е била киното да се посещава безплатно от децата, останалите посетители , които го посещават, да заплащат, а проходите да се вложат във възстановяването на ученическите бази. Тези и други идеи обаче остават само в доклада на Ивайло Шопски до министъра на образованието и до директора на „Ученически отдих и спорт“. Според него е засегнал нечии интереси към хубавите имоти на ученическите лагери, тъй като от 164 бази в страната, в момента работят по-малко от 20, които също вървят към затваряне, но никой не обръща внимание на това.
"Хората дори не знаят, че тези лагери съществуват. Не знаят, че всяко дете има право срещу 16 лв да отиде със закуска, обяд, вечеря и нощувка на море. Изпращаме децата си на скъпи зелени училища, а МОН отпуска по 4 млн. лв. на година, за да може децата да ходят на лагер".
След разговора с Ивайло Шопски, екипът на „Радиоприемница“ се обърна към изпълнителния директор на "Ученически отдих и спорт" ЕАД инж. Стоян Караславов, за да проверим какво е състоянието на дружеството в момента и ще има ли тази година ученически лагери. Получихме отговор по електронната поща:
„Сърдечно Ви благодаря за отправената покана…Към момента обаче се налага с прискърбие да Ви информираме, че не можем да се възползваме от нея.
Т.е. налага се да откажем отправената от Вас покана поради следните причини:
1. Представляваното от мен дружество „Ученически отдих и спорт” ЕАД към момента е с наложен запор в/ху банковите сметки вследствие Изпълнително дело (Изпълнителен лист) -„съдебна сага”, чието начало е в далечната 2000 г.;
2. Поради наложения ЗАПОР, който продължава вече трети месец, въпреки усилията ни да постигнем някакво Споразумение за вдигането му, дейността на дружеството е почти изцяло спряла.
Поради тези 2 причини основно, преценяме, че няма как да сме Ви полезни за радиопредаването - просто защото няма яснота какво точно ще се случи и дали въобще скоро ще започнем да работим".
Какво се случва с дружеството „Ученически отдих и спорт“ ЕАД към МОН и ще има ли това лято ученически лагери - Олга Добрева попита министъра на образованието и науката Красимир Вълчев:
"Действително имаме проблем с осъществяването на оперативната дейност на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД, което е акционерно дружество към МОН. Имаме запор на сметките във връзка с казус, който започна през 2000 година. Тогавашният кмет на община „Родопи“ актува собственост на дружеството. Актува като публична общинска собственост и продава, а върху тази собственост се построява сграда, но през 2009 г. съдът отсъжда, че земята е на дружеството и трябва да бъде възстановена. От тогава тази фирма, която е изградила сградата, или е извършила подобрения, води дела, които е спечелила преди две години, за възстановяване на разходите за направените подобрения. Съдия изпълнител е запорирал сметките на дружеството, а това изправя пред риск функционирането на базите през предстоящия летен сезон".
Ще бъде ли постигнато споразумение, какво ще се случи от тук нататък и колко време може да издържи да съществува дружеството по този начин – чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...