Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екскурзоводът Димитър Георгиев :

Турция е истински рай за туристите

В последните две седмици на месец юни предаването “Радиоприемница” ще срещне своите слушатели отблизо с най-популярните летни дестинации за българите. В първото от серията предавания екскурзоводът Димитър Георгиев разказва за Турция.

Турция от години е сред основните дестинации за пътуване на българи зад граница. Само за миналата година със 7.6% е нараснал броят на пътуващите ни съграждани в южната съседка. Турция е истински рай за туристите, разказа Георгиев. Плажните ивици са като безкрайни, морската вода е чиста, а курортите добре устроени. Историческите и културните забележителности изобилстват, а местните обичай и традиционната кухня внасят допълнителен чар към туристическия облик на страната. Турците като народ са изключително сърдечни. По думите на екскурзовода, единственото необходимо изискване за пътуване до Турция е притежанието на задграничен паспорт.

Политическата обстановка в страната се промени през последните години, но политиката изобщо не влияе върху туризма, казва Георгиев. Всичко е много добре организирано, изключително спокойно, дори и миналата година, когато имаха проблем с опита за преврат, сигурността на всички туристи е осигурена. Опасност от кражби има както навсякъде в големите градове.
Екскурзоводът Димитър Георгиев
Близка до България дестинация е град Одрин (Адрианопол), където може да се види джамията Селимийе (построена от архитекта Синан по времето на султан Селим II), там е и българската църква “Св. Георги Победоносец”, където служи отец Александър Чакрък, който е потомствен българин. Най-старата църква в града е “Св.Св. Константин и Елена”, в която служби се изнасят само на храмовия празник, но пък там се провеждат много концерти.

Въпреки че не е столица на Турция, Истанбул е основният културен, икономически и исторически център на страната, а забележителностите за посещение са безброй - от турските хамами (турска баня), първият султански дворец "Топкапъ" и новият дворец "Долмабахче", които впечатляват с пищност и изобилие от злато и кристал. Друг символ на града е “Св. София” - една смесица между християнство и ислям, превърната вече в музей. Синята джамия, която единствената джамия с шест минарета, също привлича туристите. “Капалъ чарши” е запазена марка на Истанбул. Пазарът предлага невероятно разнообразие от злато до килими и подправки. Задължително за пазаруването е и пазаренето с продавачите. Много посещаван от туристите е и площад “Таксим”, където има много магазини и популярни места за отдих или развлечение.

Измир е третият по-големина град в Турция и съчетава лукса на търговските центрове, самобитността на чаршиите и историческото богатство. Старото име на града е Смирна и е считан за един от най-космополитните в цяла Турция - там се смесват култури и религии (има 9 синагоги, тук се намира и храм “Св. Поликарп”от XVII век).

Важно е да се отбележи, че в Турция трябва да се спазват ограниченията на скоростта, защото глобите са солени, а движението във всички големи градове е много натоварено. Освен това няма вариант, в който да не си платите акта, ако ви съставят такъв, защото на границата проверяват за това.

Много са морските курорти в Турция, но според Георгиев, най-добрият морски курорт е Анталия, защото има чартърни (директни) полети, може да се почива от април до ноември, както и защото в курортите в Кушадасъ и Мармарис петзвездните хотели са по-нисък клас. Почти всеки хотел си има собствен плаж. В Анталия са популярни и рибарските кафенета, които също предлагат много вкусна храна. Възможно е дори да закупите риба от пазара и в ресторанта да ви я приготвят. Интересни места за посещение са също Ефес, Памуккале, Националният парк на полуостров Дилек.

Чуйте кои още са интересните места за почивка в Турция в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37

СБХ с изложба, в памет на художничката Татяна Антонова

Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..

публикувано на 13.02.25 в 14:15