Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северното Черноморие - тихи, живописни места с полъх от бриз и много история

Снимка: БГНЕС
Всяко лято хиляди туристи остават със спомена за красивото българско море. Златни пясъци, Варна, Албена - курортите-перли на северното ни Черноморие, са отдавна известни на англичани, германци, шведи, руснаци, румънци и пр. В "Радиоприемница" днес обаче ще ви предложим докосване до някои от онези места, които по-рядко влизат в туроператорските пакети. Районите около Дуранкулак, Шабла, Каварна, Балчик и Варна са богати на културно-исторически паметници и редица природни феномени.Дуранкулак - „Българската Троя“

Село Дуранкулак е най-северната точка от българското Черноморие. На югоизток e Дуранкулашкото езеро - любимо място за над 70 вида птици, които гнездят и отглеждат своето потомство. Над езерото преминава и голямата прелетна "магистрала" Виа Понтика.Заради благоприятните природни и екологични условия, плодородната почва и разнообразният растителен и животински свят, тук са съществували множество селища още от праисторическо време. Затова свидетелстват находките на археолозите на Големия остров и на срещуположния му западен бряг на езерото, край с.Дуранкулак. Най-ранното компактно застрояване тук датира от средата на Каменно-медната епоха. И може би не е случайно, че дори специалистите наричат Големия остров „Българската Троя”. Тук е открита и най-ранната каменна архитектура за континентална Европа. Друг любопитен момент от историята на мястото е, че в  края на петото хилядолетие пр.Хр. климатът се променил - станало много горещо и тогавашният полуостров се превърнал в остров. В следствие - животът прекъснал до III в. пр. Хр., когато гръцки колонисти от Мангалия - някогашната гръцка колония Калатис го населили и създали на южния склон на острова храм на богинята Кибела. Това е единственият пещерен храм на Кибела в Европа, изсечен в скалите и изцяло проучен, разказва Иван Христакиев, старши експерт "Културно наследство" в Община Шабла.Черно море

Щом сте по северното Черноморие задължително трябва да посетите Шабленското езеро, което е на около 3 км от Шабла. То е защитена местност, обявена за такава през 1979 година. И всъщност под това име се обединяват две естествени крайбрежни езера - Шабла и Езерец, свързани помежду си с изкуствен канал, отделени от морето с пясъчна ивица, широка 30-50 метра. На около 2 км югоизточно от езерото се намира и Шабленската тузла - калолечебна зона, представляваща полусолено крайбрежно езеро отделено от морето с висок дюни. Друго място, което си струва да посетите в най-северната част на българското Черноморие, е фарът на нос Шабла - най-старият и най-високият у нас - цели 32 метра. Шабленци не без гордост споделят, че притежават умалено копие на едно от седемте чудеса на древния свят - Александрийския фар. Той е изграден по негово подобие. По традиция първите българи, които посрещат Нова година на родна земя, са именно жителите и гостите на Шабла.

Между градовете Шабла и Каварна се намира и интересната местност "Яйлата". Названието е от тюркски произход и означава “високо пасбище”. Дива и живописна, “Яйлата” е приморска скална тераса, ограничена от Добруджанското плато и морето. Степният пейзаж и отвесните скалисти брегове впечатляват със суровата си красота. Тези земи са обитавани от VI хилядолетие пр. Хр. до средата на ХI в. от траки, гърци, римляни, славяни и прабългари. Любопитно е, че “Яйлата” е един от районите, в които се е развивало винарството от дълбока древност - установени са следи от дива лоза. Снимка

Други места, където можете да се отбиете в околността, са пристанищния град Каварна и един от неговите символи - нос Чиракман, на 3 км южно от града. Името му означава факел и според историческите източници в миналото е служил за ориентир. Местността предоставя отлични възможности за практикуване на рекреационен туризъм, както и на екстремни и алтернативни спортове - парашутизъм, делтапланеризъм и пр.

Балчик е на над 2600 години. Възникнал през V в. пр.Хр., става известен като древногръцката колония Круни (от гръцки “извори”) - най-вероятно заради минералните извори, които са с температура на водата около 31 градуса. По-късно става византийска крепост, а в Средновековието вече е български град. След Междусъюзническата война от 1913 г., Балчик влиза в територията на Румъния и остава в нея до 1940 г. По това време Балчик вече e моден курорт, който приютявал богатите румънски аристократи. Пленена от чара на малкия и романтичен град и прехласната от разкошната панорама край Балчишкия залив, румънската кралица Мария наредила на финансовия си министър да изкупи имотите от местните селяни и свила своето “тихо гнездо” (“тейха йова”), известно на румънците като “лятното мечтание на една кралица”. Дворецът и ботаническата градина около него е мястото, което всеки туристи посещава, отиде ли в Балчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37

СБХ с изложба, в памет на художничката Татяна Антонова

Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..

публикувано на 13.02.25 в 14:15