Мария Мичева е студентка по специалността „Медицинска физика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Страстта си към науката тя открива в първи курс по време на лекциите по химия и веднага проявява желание да се занимава с кръжочна дейност във Физическия факултет.
В началото не правех нищо съществено, но с времето започнах да участвам в различни проекти, като помагам с най-основните неща, разказва Мария, която няколко години по-късно вече разработва своя първи иновативен проект с подкрепата на научните си ръководители доц. Алексей Василев и доц. Станислав Балушев.
Всичко започва с подготовката на дипломната ѝ работа, която се превръща в разработване на специфично багрило. Характерно за него е, че то различава живите клетки от мъртвите. Имахме идея, че багрилото може да се използва за медицински цели и въз основа на неговите свойства открихме, че то може да взаимодейства с ДНК.
Технологията на разпознаване на мъртвите клетки се състои в това, че когато багрилото проникне в клетката директно се свързва с ДНК. Наличието на свободна ДНК - молекула в клетката означава, че е нарушена нейната цялост или че е увредена. Има много подобни багрила на пазара, но обикновено те действат в комбинация от две, три и повече багрила в един комплект за изследвания. Уникалното при това багрило е, че то се натрупва по клетъчната стена на здравите клетки и свети (флуоресцира) по един начин, а проникнало в болна или злокачествена клетка, достига до клетъчното ядро и свети по различен начин (с друга дължина на вълната).
Друг много интересен факт е, че багрилото маркира само едната част от деляща се клетка, като остава във вътрешността само на едната от двете новополучени клетки. Тази технология е принос към развитието на медицината и в бъдеще би помогнала за откриването на много чернодробни и онкологични заболявания.
Освен любовта към науката, стремежът на Мария да помага на другите, е основен мотив да участва в още много проекти, подобни на този. С медицинската физика можеш наистина да помагаш много на хората. Аз поех по малко по-различна пътека на медицината като реших да помагам с наука, споделя Мария с усмивка.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...