Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Захарното дете“ не е книга за сладко детство, а универсален роман за възпитанието

Добре е да осъзнаем, че невинаги сме добрите в историята и да не живеем в лъжа, акцентира издателят Зорница Христова

Книгата „Захарното дете“, която от дни е в българските книжарници, разказва за тежките моменти от детството на едно момиче в края на 30-те и началото на 40-те години на ХХ век в Съветския съюз, озовало се в ГУЛАГ на 5-годишна възраст. Там Стела Нудолская се е научила да пише и чете, да играе с каквото намери и да не бъде роб, както го учела майка му. Детето имало толкова бяла кожа и толкова светла коса, че когато излязло от сталинския лагер и било принудено да се засели в Киргизстан, там го кръстили „Захарното дете“.

Автор е Олга Громова. Тя е руска писателка, който иначе се занимава с училищно образование – разказа в ефира на Радио София Зорница Христова, главен редактор на издателство „Точица“. - Книгата е написана по спомените на главната героиня Стела Нудолская, съдържанието е изцяло биографично. Преди около 2 години преводачката Здравка Петрова ни обърна внимание, че в произведението се описва парче от действителността, което сме на път да забравим.

Отначало Громова е смятала, че книгата ще събуди интереса главно у читатели от бившия социалистически лагер, но се оказва, че тя се чете и в западни страни (Белгия, Холандия, Франция) като универсален роман за възпитанието.

Някои читатели и специалисти правят аналогия с филма "Животът е прекрасен" на Роберто Бенини - с тази разлика, че събитията в книгата са реални и детето не е в никаква заблуда. Обща е топлотата между родител и дете, която се запазва през цялото време.

От историческите учебници човек невинаги научава истината, невинаги вижда грешките, които допуска (той или народът, към който принадлежи) и не си прави изводите, обяснява Зорница Христова. Човек смята, че е от добрите или е жертва, но това подлежи на осмисляне.

Важно е да знаем какво всъщност ни се случва, иначе просто живеем в лъжа.

Чуйте повече по темата в разговора на Гергана Пейкова със Зорница Христова.

Олга Громова е родена през 1956 г. в Москва. Завършва библиотекарския институт и работи 25 години в различни библиотеки, половината от които – училищни. Не се смята за писател, макар че единствената й книга е преведена на няколко европейски езика и е получила литературни награди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41