Имунизационният календар е съобразен с препоръките на Световната здравна организация, които пък се базират на много проучвания.
Освен добре обосновани научно, препоръките са съобразени и с различните страни, според епидемиологичните особености.
Всяка една ваксина, преди още да излезе на пазара и да се ползва от хора, се проверява по много драконовски начин за безопасност и ефективност, обясни още д-р Стоицова. Тя опроверга слуховете за връзка между ваксините и аутизма – просто появата на това заболяване съвпада по време с възрастта, когато се поставят имунизациите. Тази връзка може би е най-проверяваната и многобройните проучвания отхвърлят подобна зависимост.
Има случаи, в които се препоръчва да не се поставят ваксини. Както за всеки препарат, има индикации и инструкции, а има и противопоказания. Тези изключения са описани и се знаят от лекарите. Те зависят и от съответния човек, и от вида на ваксината.
Общото и винаги валидно правило е: детето (а важа и за възрастния) трябва да е клинично здраво, когато му се поставя ваксина, независимо каква е тя.
Грипът ни е сред по-познатите заболявания и често това ни кара да губим от своята бдителност, допълни д-р Стоицова, но подчерта, че тя и семейството се ваксинират редовно преди зима. Грипът е виновен за много смъртни случаи, особено сред по-възрастните хора, при които често настъпват усложнения.
Ваксината не е идеална, ефективността ѝ варира всяка година.
Ваксинирането е не само отговорност към самите нас, но и към околните.
Вижте д-р Савина Стоицова, която ще участва в Софийския фестивал на науката на 12 май от 17 часа заедно с доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел “Вирусология” в НЦЗПБ. Там те ще говорят за ваксините и хората.
Преди това чуйте разговора с д-р Савина Стоицова в Радиоприемница.
Науката и научните постижения, стигат ли те до нас по достъпен начин и на достъпен език. С тези акценти в темата на седмицата продължаваме с днешното издание на „Радиоприемница“. За жанра "Научна стендъп комедия" гостуват Невена Христозова..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата,..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия..
Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но..
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .
Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които..