Имунизационният календар е съобразен с препоръките на Световната здравна организация, които пък се базират на много проучвания.
Освен добре обосновани научно, препоръките са съобразени и с различните страни, според епидемиологичните особености.
Всяка една ваксина, преди още да излезе на пазара и да се ползва от хора, се проверява по много драконовски начин за безопасност и ефективност, обясни още д-р Стоицова. Тя опроверга слуховете за връзка между ваксините и аутизма – просто появата на това заболяване съвпада по време с възрастта, когато се поставят имунизациите. Тази връзка може би е най-проверяваната и многобройните проучвания отхвърлят подобна зависимост.
Има случаи, в които се препоръчва да не се поставят ваксини. Както за всеки препарат, има индикации и инструкции, а има и противопоказания. Тези изключения са описани и се знаят от лекарите. Те зависят и от съответния човек, и от вида на ваксината.
Общото и винаги валидно правило е: детето (а важа и за възрастния) трябва да е клинично здраво, когато му се поставя ваксина, независимо каква е тя.
Грипът ни е сред по-познатите заболявания и често това ни кара да губим от своята бдителност, допълни д-р Стоицова, но подчерта, че тя и семейството се ваксинират редовно преди зима. Грипът е виновен за много смъртни случаи, особено сред по-възрастните хора, при които често настъпват усложнения.
Ваксината не е идеална, ефективността ѝ варира всяка година.
Ваксинирането е не само отговорност към самите нас, но и към околните.
Вижте д-р Савина Стоицова, която ще участва в Софийския фестивал на науката на 12 май от 17 часа заедно с доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел “Вирусология” в НЦЗПБ. Там те ще говорят за ваксините и хората.
Преди това чуйте разговора с д-р Савина Стоицова в Радиоприемница.
Науката и научните постижения, стигат ли те до нас по достъпен начин и на достъпен език. С тези акценти в темата на седмицата продължаваме с днешното издание на „Радиоприемница“. За жанра "Научна стендъп комедия" гостуват Невена Христозова..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана,..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров –..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги,..
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:..
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна,..