Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влогърите Стефи и Стан: Социалните мрежи са огромна сцена, ако имаш качества

Стефи и Стан
Снимка: Facebook/inStanT
Днес в изнесеното студио на "Радиоприемница" в НДК, където до 2 юни се провежда Пролетния базар на книгата и втория Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи, на гости ни бяха най-популярните влъгъри у нас, които имат милиони гледания и абонати - Стан и Стефи. Освен това, двамата пишат книги, озвучават филми, а на 1 юни почитателите им ще могат ги видят на живо в Мраморното фоайе на НДК, като темата на срещата ще бъде "Магия или наука".

Попитахме ги как става така, че са едновременно любимци както на децата, така и родителите. Според Стан може би отговорът се крие в симбиозата между това, че правят нещо интересно за децата, но то е полезно и има стойност, която родителите оценяват.

Как, обаче, можем да станем влогъри, поинтересувахме се ние, защото това е въпрос, който вълнува много деца, които са техни последователи.

Не е трудно да вземеш телефона, да пуснеш камерата и да говориш за нещата, които те интересуват и са ти интересни, но влогърството днес също така е и една отговорност, защото в крайна сметка ние сме пример за подрастващите.

А подрастващите имат нужда от пример, който да ги мотивира да постигнат нещо в своя живот, да бъдат амбицирани и да постигат целите си, обясни Стефи.

Оказва се, че за да си влогър, да си успешен и да те харесват, може би не е чак толкова лесно, колкото може би изглежда. Също така, коства и много енергия. 

Създаването на видео отнема една седмица – от писането на сценария, до намирането на локации, ангажирането на хора, които снимат, обработка. Последното видео, което Стан и Стефи са заснели, е било с продължителност 10 минути и е създавано в рамките на три дни.

Стефи обясни, че да бъдеш влогър, трябва да си сценарист, да си креативен, да си артист, монтажист. След публикация да бъдеш активен в социалните мрежи, да отговаряш на коментари, да съчетаеш много професии в едно, но пък, естествено, след това има възвръщаемост.

И тъй като плуват в свои води в социалните мрежи, ги попитахме какво дават те. 

Дават възможност да се изразиш, да промениш мирогледа на хора. Ако имаш какво да кажеш, ако имаш послание, да бъдеш чут. Дават възможност да се изявиш, ако имаш качества и таланти, които искаш да покажеш на хората. Това е една огромна сцена, ако знаеш как да я използваш, казва Стан.

Освен да създават видеа, обаче, Стефи и Стан пишат и книги, защото смятат, че нещата, които се споделят чрез литературата, не могат да бъдат предадени с видео. Има неща, които можеш да напишеш, казва Стани добавя, че вярва, че децата и подрастващите имат нужда да четат.

Да гледаш нещо, е различно от това да се потопиш в една книга, да усетиш стила на автора, да усетиш неговото послание, да съпреживееш това, което авторът ти казва с думи, чрез богатството на твоето въображение

Какви са историите, които се крият в книгите на Стан и Стефи и каква емоция носят те - чуйте в звуковия файл.  

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29