Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ние ви чуваме” събира в изложба художници от света на тишината

| обновено на 30.10.19 в 17:03

Специализираната платформа „Ние ви чуваме” организира в София първата Обща изложба на художници със слухови дефицити. Експозицията ще бъде на разположение за посетители от 2 до 4 ноември.
Христина Чопарова - автор на платформата, разказва, че я създава, за да помага на други хора със слухови дефицити като нея:

"Общата изложба е по повод юбилейната годишнина на сайта "Ние ви чуваме", и в нея за първи път се събират 8 художници, всеки от които е с различна степен на слухова загуба. Това са творци с индивидуален стил, всеки от които има самостоятелни изложби и изяви у нас и по света. Разбира се, това далеч не са всички художници със слухов дефицит у нас, но са всички, които сме представяли през годините в сайта, в рубриката "Изкуство". Всеки от тях участва в изложбата с по три свои картини. Ще могат да се видят 24 платна, а също така скулптура от текстил и малко необичайна творба - иконография върху две щраусови яйца.

Приятна изненада за гостите на изложбата се надявам да бъдат юбилейните сувенири. Представляват магнити за хладилник с картини на художниците, рисувани през различни техни творчески периоди, а някои са от настоящата изложба. Всеки гост, както и всеки, посетил галерия „Контраст“ от 2 до 4 ноември (включително), ще може да си вземе за спомен такъв магни, срещу съвсем символична сума.

Събраните средства ще дарим на 2-годишната София Закова - момиченце с детска церебрална парализа. Силно вярваме, че в този случай красотата може да помогне за спасяването на поне един свят.

„Ние ви чуваме“ се появи като блог през 2009 г., за да бъде платформа за споделяне на личен опит. Тъй като по онова време бях студент във втори курс в специалност журналистика в СУ, това бе възможност “Ние ви чуваме” да се появи като медия, насочена не само към хора с различна степен на слухова загуба, но и към техни близки, и към обществеността като цяло. Днес, 10 г. по-късно, „Ние ви чуваме“ вече е безпрецедентен у нас сайт, с 20 рубрики и почти 380 статии.

Съдържа полезна информация, разговори с медицински специалисти, такива от сферата на образованието, рехабилитатори, сурдопедагози, психолози, жестови преводачи, родители на деца без слух, включително професор от Вашингтонския университет и глух евродепутат в Европейския парламент. Със сигурност има още теми и въпроси, които да разглеждаме занапред, но сме благодарни за доверието, с което се ползваме като медия у нас и извън България. Радваме се, че можем да сме полезни като пътеводител из света на Тишината, и достигаме до повече хора, включително чрез БНР."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08