От спецификите на съвременния пиар през характеристикате на рекламния бранш и прогнозите за развитието му - в комуникационната седмица “Радиоприемница” стига до силата на социалните кампании.
Гост по темата е директорът на Българския дарителски форум (БДФ) Красимира Величкова. Сред постиженията на организацията е създаването и поддържането на единния дарителски номер (DMS), публикуването на енциклопедия за дарителството, фотографски конкурс и наградите Най-голям корпоративен дарител.
Преди 10-15 години гражданските организации, които работеха за важни каузи, смятаха, че когато нещо е добро, то за него ще се чуе от самосебе си – отбеляза Красимира Величкова. – Сега и тези, и донорските организации са по-напред в мисленето и разбиранията си за ролята на разказването на тези каузи.
Каузите привличат съмишленици. Компаниите, заставайки зад каузи пък привличат клиенти, лоялни служители и партньори. Средата се променя. Със сигурност обаче може още много да се направи.
През 2018 г. компаниите са направили дарения в размер на около 37 млн. лева, уточни директорът на БДФ. Спрямо 5-6 години по-рано има спад. Положителното е, че голяма част от компаниите вече мислят по темата по-стратегически. Те търсят кауза, която е обществено легитимна и да е осъществена с легитимен партньор. Да бъде важна за повече хора, да бъде свързана с техния бизнес, за евентуалните клиенти или служители. Мотивация идва и от това, че освен върху обществото, това се отразява и на устойчивостта на съответната компания.
Най-подкрепяни са дейности, свързани с образование и с младите хора, а също така - екология и култура.
Организациите и хората, които набират средства през единния дарителски номер (DMS) вече са около 200, допълни Красимира Величкова. Годишне през номера се събират около 1 милион лева. Включват се и каузи, защото DMS вдъхва доверие у дарителите.
Директорът на БДФ съобщи, че е изготвен текст за промяна в законодателството, с която да се разграничи продуктовото позициониране и рекламата от изброяването на имена на фирми при информационни поводи в електронните медии – така, че всички страни да имат полза от тази информация. Понякога самите журналисти и юристи се презастраховат, за да не би евентуално да бъдат санкционирани…
Днес следобед (16 ч) на церемония в президентството Българският дарителски форум ще връчи своите годишни награди за най-голям корпоративен дарител. Категориите са: Най-добра дарителска програма; Най-устойчива дарителска програма; Най-щедър дарител; Най-голям обем финансови дарения; Най-голям обем нефинансови дарения; Най-голям принос чрез доброволен труд на служителите; Най-сполучливо партньорство.
Специалната награда за личност със значим принос за развитие на дарителството в България тази година се присъжда на семейство Робърт и Нели Гипсън.
Чуйте разговора на Катя Василева с Красимира Величкова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..