Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без полова дискриминация на работното място

Елена Маринова,Светлозар Петров
Снимка: Ани Петрова

В България ИТ специалистите жени са почти двойно повече в сравнение със средните стойности за Европейския съюз или около 30%. “В “Мусала софт” процентът е малко по-висок, около 35% са жените в нашата компания”, казва Елена Маринова - президент на “Мусала софт”. В страната ни традиционно няма полова дискриминация. 

IT секторът е сред най-бързо развиващите се сектори у нас и затова изпитва огромна нужда от всякакви хора. Това е и причината да няма дискриминация на основата на пола. “Хората, които могат да свършат работата, която е необходимо, сме повече от щастливи да ги наемем”, категорична е Елена Маринова.

“Един от секторите с преобладаващо женско присъствие е HR-а”, допълва управителят на JobTiger Светозар Петров. Според него обаче в страната ни все още има “мъжки” и “женски” професии. “Обикновено в професиите, в които се изисква физическа сила се смятат за “мъжки”. В практиката обаче съм виждал достатъчно жени, които също ги изпълняват успешно. От друга страна, професиите, свързани с грижа, например възпитател в детска градина, медицински сестри, обикновено се приема, че са дами, но и там вече има достатъчно примери за обратното”.

Според Петров, това от което се интересуват работодателите, е дали даден човек има квалификацията да свърши дадена работа и дали има желание за това, а не какъв е полът или възрастта му.

За Елена Маринова има обективни фактори, които са довели до това в страната ни да липсва полова дискриминация - това, че сме православна държава, което обуславя уважението към жените, дори социалистическото ни минало, по време на което се идеализира работещата жена.  

На жените в ИТ сектора не им липсва и увереност, защото секторът предоставя много възможности. “Имаме прегрял пазар на труда. Силно внимание върху всички хора, които работят в сектора, затова и жените, и мъжете имат високо самочувствие и то е оправдано, защото получават високо възнаграждение в сектор, който е много перспективен. Те са високооборотни, т.е. могат да работят навсякъде по света. Те правят избора си за работодател в огромна част от случаите, т.е. имат много възможности за избор”, казва Маринова.

Относно раждането и отглеждането на деца, които в страната ни са традиционно свързани с жените, това е нещо, което се приема от работодателите и от работещите. Въпрос на избор на жената е в кой момент от развитието на кариерата ѝ да бъде направено.

Относно заплащането в ИТ сектора също няма полова дискриминация. Това се случва без специални субсидии, налагани квоти, а по естествен начин, защото има голямо търсене на специалисти. Това важи не само за заплатата, а и за всички останали придобивки.

Чуйте повече в звуковия файл

Обобщението за това какво е бизнес и кой е по-добрият бизнесмен - чуйте в анкетата на Александра Илиева с деца от столична детска градина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17