На заседанието на Комисията по околна среда към СОС стана ясно, че до 2011 г., от когато Столичната община предприема частични ремонти на Борисовата градина, инвестиционна програма за парка не е правена от над 30 г. Ето защо обновяването на алейната мрежа, елементите на паркова украса и възстановяването на растителност, е крайно наложително.
Конкретната историческа част, която попада в идейния проект за инженеринг, най-общо може да се определи от Орлов мост до бул.„Пейо Яворов“. Тъй като голяма част от попадащите в нея обекти са паметници на културата - категорично е разписано, че ще се запази автентичният им вид. Като тоалетната между лятната читалня и “Маймунарника”, както и множество чешми и скулптурни фигури.
Предвижда се обновяването на алейните настилки, ВиК инфраструктурата, езерото с лилиите, които за да бъдат запазени, ще бъдат преместени в друг водоем. Както и поставянето на нови 120 осветителни стълба и над 130 камери, някои, от които възстановени, а други новоизградени по направленията.
Общият срок за изпълнение на проекта е заложен до края на есента на 2023 г., като 8 млн.лв. ще дойдат от европейската програма „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г., а близо 4 млн.лв. са съфинансиране от общинския бюджет.
Безвъзмездните средства вече са утвърдени чрез Интегрирания план за градско развитие на София и в резервния списък с обекти е включена именно Борисовата градина. И тук независимият общински съветник Борис Бонев поставя въпроса, защо Столичната община гласува нещо, което така или иначе вече е прието.
По думите на гл.арх. Здравко Здравков поне в следващите 4-5 г. не се очаква да бъде приет ПУП на Борисовата градина, тъй като след последното обществено обсъждане, от трите засегнати административни района - са постъпили над 300 предложения и становища, които експертен съвет трябва да съгласува и да подложи отново на публична дискусия, а и останалите процедури по приемане на плана също ще отнемат значителен период от време.
По отношение на финансирането на проекта, председателят на комисията по околна среда Лорита Радева посочи, че е разумно да се възползваме от пари по европейски програми.
Лорита Радева каза още, че евентуално осветлението би предизвикало опасения, но то, както и всичко останало, е съобразено със запазване на автентичния вид на Борисовата градина.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..