На заседанието на Комисията по околна среда към СОС стана ясно, че до 2011 г., от когато Столичната община предприема частични ремонти на Борисовата градина, инвестиционна програма за парка не е правена от над 30 г. Ето защо обновяването на алейната мрежа, елементите на паркова украса и възстановяването на растителност, е крайно наложително.
Конкретната историческа част, която попада в идейния проект за инженеринг, най-общо може да се определи от Орлов мост до бул.„Пейо Яворов“. Тъй като голяма част от попадащите в нея обекти са паметници на културата - категорично е разписано, че ще се запази автентичният им вид. Като тоалетната между лятната читалня и “Маймунарника”, както и множество чешми и скулптурни фигури.
Предвижда се обновяването на алейните настилки, ВиК инфраструктурата, езерото с лилиите, които за да бъдат запазени, ще бъдат преместени в друг водоем. Както и поставянето на нови 120 осветителни стълба и над 130 камери, някои, от които възстановени, а други новоизградени по направленията.
Общият срок за изпълнение на проекта е заложен до края на есента на 2023 г., като 8 млн.лв. ще дойдат от европейската програма „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г., а близо 4 млн.лв. са съфинансиране от общинския бюджет.
Безвъзмездните средства вече са утвърдени чрез Интегрирания план за градско развитие на София и в резервния списък с обекти е включена именно Борисовата градина. И тук независимият общински съветник Борис Бонев поставя въпроса, защо Столичната община гласува нещо, което така или иначе вече е прието.
По думите на гл.арх. Здравко Здравков поне в следващите 4-5 г. не се очаква да бъде приет ПУП на Борисовата градина, тъй като след последното обществено обсъждане, от трите засегнати административни района - са постъпили над 300 предложения и становища, които експертен съвет трябва да съгласува и да подложи отново на публична дискусия, а и останалите процедури по приемане на плана също ще отнемат значителен период от време.
По отношение на финансирането на проекта, председателят на комисията по околна среда Лорита Радева посочи, че е разумно да се възползваме от пари по европейски програми.
Лорита Радева каза още, че евентуално осветлението би предизвикало опасения, но то, както и всичко останало, е съобразено със запазване на автентичния вид на Борисовата градина.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..