През май т.г. се очаква да бъдат монтирани преградни врати на пероните на метростанциите „Опълченска“ и „Стадион „Васил Левски“. Това ще са първите две станции от старите линии, които ще бъдат снабдени със защитни съоръжения, каквито ще има по третия лъч на подземната железница. Това обяви столичният кмет Йорданка Фандъкова при представянето на двата обновени метровлака, които ще започнат да се движат в края на март по първите две линии.
Първите 12 влака, които са в експлоатация от пускането на първата линия на столичното метро преди 22 г., реално са на 30 г., тъй като 8 г. престояват на депо до старта на подземната железница. Сега два от тях се цялостно обновени, и то в завода на фирмата производител. До края на годината общината планира да бъдат основно ремонтирани всички останали.
Директорът на „Метрополитен“ инж.Стоян Братоев поясни, че влаковете са с намален брой на местата за сядане, тъй като е осигурено пространство, а и седалки за хора с двигателни увреждания. Влакчетата са без климатизация, има изградена т.нар.„принудителна вентилация“, каквато може да се види и в старите мотриси, но модернизираните са енергоефективни, снабдени са със съвременна система за пожароизвестяване и пожарогасене.
В момента се правят тестове и изпитания на двата модернизирани влака, които ще започнат да се използват от края на март, допълни инж.Стоян Братоев. Основният ремонт на превозното средство излиза два пъти по-евтин от закупуването на нова мотриса. Цялостното обновяване е за 5,5 млн.лева.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..