Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници за православните християни. Това е денят преди раждането на Христос.
Наричат празника още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.
Приключват 40-дневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените.
На празничната маса се поставят сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др.
Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
За значението на ястията, които сервираме всяка година на празничната трапеза и защо е важно да се спазват традициите пред Радио София обясни Николай Фенеров.
Той е млад готвач, завършил кулинария и бизнес мениджмънт в Университетът в Олстър в Северна Ирландия. Изкарва 9 месечен стаж в САЩ, а след това се завръща в Обединеното кралство и намира работа в награден със звезда "Мишлен" ресторант в Белфаст.
Пред репортера Георги Карамфилов Николай Фенеров дава и съвети на тези, които биха искали да разнообразят трапезата си от обичайните ястия. Чуйте.
На Бъдни вечер българският патриарх Неофит ще отправи своята благословия към православните християни.
Главата на Българската православна църква ще оглави празничното богослужение в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“.
По традиция негово светейшество пръв отправя послание за мир и поздравява българския народ по случай Рождество Христово. Затова на Бъдни вечер в патриаршеската катедрала се отслужва празничната утреня - богослужението, което на 25 декември ще се извърши в другите православни храмове в страната.
Службата започва в 17 ч. и пряко ще бъде предавана по Българското национално радио.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..