Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Милчев: В София опасните места са повече от 100, към Столичната община сме подали стотици сигнали

| обновено на 16.02.21 в 15:42
Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

С методологията, която прилагат, от МВР всяка година идентифицират по около 90 опасни места, обясни пред Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ). В същото време от изявление на министър-председателя на Гърция стана ясно, че в южната ни съседка са установили над 7000 опасни места. На базата на тази оценка Гърция ще получи над 450 млн. евро от Европейската банка за развитие, за да коригира рисковите места.

"В Швейцария има над 4000 опасни места. Ние в България учудващо имаме само 90. Очевидно имаме проблем с информацията и с методологията", допълни Милчев. "Собственик на инфраструктурата са АПИ и общините, но кой е "собственикът" на риска?"

От ИПБ предлагат на следващото правителство Агенция пътна инфраструктура (АПИ) да бъде извадена от МРРБ и да се слее с Агенция "Пътна безопасност", която се създаде след смъртоносната катастрофа край Своге.

По данни от изследване на ИПБ само в София опасните места са повече от 100.
За около година към Столичната община са подадени около 400 сигнала за опасности по пътната инфраструктура.

По някои от сигналите общината е реагирала, по други предстои да бъде направено нещо. Но като цяло от столичното управление "се върви след събитията. Ние от ИПБ имаме двегодишна пътна карта за развитие на транспортната система в цяла България", допълни Богдан Милчев.

С него разговаря Божидар Янев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

В Софийска област е най-вероятно да загинеш от пътно произшествие

Институтът за пътна безопасност извърши оценка на риска на цяла България по географски принцип, по области и по идентифициране на черни точки. Данните за извършване на тази оценка на риска са получени от Гаранционния фонд, Асоциацията на..

публикувано на 15.02.21 в 12:44
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков ,..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев ,..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това..

публикувано на 19.02.25 в 14:50