Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 октомври

Сградата на Сточна гара оживява в квартален панаир

Снимка: "Градоскоп"

На 1 октомври, сградата на Сточна гара ще се превърне в квартален панаир. Тя е построена през 1929 г., а тази събота ще оживее с изложение на местни артисти, бизнеси и занаяти. Предвидена е забавна програма за деца и възрастни, музика, танци, храна и напитки, и работилници за облагородяване на района. Форумът „Зеленият преход на гарите“ е кулминацията на събитието и включва разнообразна програма от активности за малки и големи.

Посетителите ще имат възможността да разгледат и обсъдят резултатите и предложенията от всички експертни дискусии и работилници за устойчиво развитие на терените от Сточна гара до гара Подуяне.

Част от организаторите са „Градоскоп“. Казват за себе си, че са двигател за градско преобразуване, мултидисциплинарна колаборация, част от сдружение „ГИД“, с фокус градската среда. Теодора Стефанова е урбанист и архитект от „Градоскоп“. В предаването „Радиокафе“ тя разказа, че събитието предвижда сериозна част за специалисти и панаирна част – за обикновените посетители.

„Всички местни творци, които създават квартала около Сточна гара ще дойдат да представят своята продукция. Иначе ще има и три работилници – „Озеленяваме заедно”, „Сторим заедно“ и детска архитектурна работилница – „Игра в града“, добави Теодора Стефанова.

Всички посетители могат да научат повече за градската растителност и да се включат в картиране на дърветата и растенията на София на интерактивната дигитална карта на „ЕдноДърво“.

За арт събитията отговарят от фондация „Убежна точка“. Любослав Неделчев е театрален режисьор и част от фондацията.

„Културната програма започва от 10.30 часа с танцов филм на Саша Хаждиева. Те ще представят с VR очила едно изживяване – танцов филм, чието действие се развива на Витоша. Филмът е късометражен, около 5 минути. Ще има място и време за всички“, разказа Любослав Неделчев.

Посетителите ще могат да се включат и в създаването на уникални градски мебели, с които да се облагороди входа на сградата на Сточна гара. Най-малките ще обсъдят как би изглеждало идеалното пространство за игра.

Събитието ще продължи през целия ден – от 10.00 до 22.00 часа. То е с вход свободен, но някои от активностите изискват предварителна регистрация.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимките са предоставени от "Градоскоп"


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16