Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лебедовата песен на Толстой - "Хаджи Мурат" с ново издание на български

Снимка: БГНЕС

Повестта "Хаджи Мурат" е смятана за "лебедовата песен" на руския литературен гений Лев Н. Толстой. Тя излезе през последните дни на септември 2022 г. с ново издание на български език от издателство "Кръг". Подробности пред Радио София разказа писателят Деян Енев. Не толкова известна на българския читател, творбата на Толстой "Хаджи Мурат" сякаш е засенчена от "Анна Каренина", "Война и мир" и "Възкресение".

"Тя по-скоро остава в сянка за по-младите читатели и затова е похвално новото издание на издателство "Кръг", още повече, че те го правят със старание и както много хубаво са отбелязали в анотацията - "иконичен превод на Константин Константинов". Един наистина прекрасен превод. Това е едно от художествените произведения, които аз най-много съм препрочитал", сподели Енев.


Участник в продължилата 47 години война в Кавказ, Лев Толстой пише "Хаджи Мурат" осем години и я завършва 4 години преди своята смърт през 1910 г. До последно ръкописът се е намирал на неговото бюро, а първото нецензурирано издание се появява отначало в Берлин. По думите на Енев, в Русия книгата търпи цензура, главно заради образа на император Николай Първи, който подхваща поредната война за завоюване на Кавказ.

"С тази повест Лев Толстой прави нещо генерално важно за литературата на XX век - той сякаш залага моделите, по които тази литература ще се движи. Той се е отказал от дългите психологически описания на състоянието на своите герои, налага един почти кинематографичен монтаж на материята, която описва в повестта чрез тези 25 глави, които съдържа тя. В крайна сметка това наистина е и художественото, и идеологическото завещание на великия писател", отбеляза Енев.

Разсъжденията на руския писател за героя му преминават от това, че той е извършил подлост до това, че той наистина е герой.

"Тъкмо в този ключ се състои и онова, което Лев Толстой иска да ни каже чрез образа на Хаджи Мурат, което е нещо много важно за целия XX век, а както виждаме и за сега. То е, че отделната личност е наистина заклещена сред воденичните камъни на огромните тоталитарни режими, в които живяхме ние, или глобалистични механизми, които не зачитат правото на отделния човек да може да съществува обикновено, нормално, спокойно", каза Енев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16