„Както едно огледало като се избърше, по съвсем друг начин се виждаш в него. Същото се отнася и за София като град“, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Булев.
„Спомням си преди много години, когато за първи път започнаха да се оцветяват сградите в центъра на София, как Серафим Северняк тогава написа едно есе „Непроявена София“ и как всички забелязаха, че в центъра на София има много забележителни сгради. Като цяло атмосферата в центъра на София остава впечатление, че архитектурата не се поддържа. За да изглеждат добре сградите трябва да се поддържат, също както и хората“, смята председателят на Съюза на българските архитекти.
Споделя, че сградите са „живи същества, със своя биография“.
„София е много интересна като организация на пространството. Тя има една много ясна планова схема на центъра, с пресичащи се на кръст булеварди, с ясно очертан фокус на мястото на Римския форум, където сега се намира църквата „Света Неделя“, с пръстена от булеварди, който минава по старите земни укрепления от 18-19 век и с една голяма живописност вътре в пространствата между тези големи булеварди“, каза арх. Тодор Булев.
Преди два дни професорът представи новата си книга „Естетика на архитектурата“.
„Аз самият се занимавам с темата за човека в архитектурата и човешката същност на архитектурата, в това число и естетиката. Има няколко неща в тази книга, които са важни – едното е, че аз в духа на архитектурния Модернизъм от 20 век разглеждам архитектурата като едно широко понятие – архитектурният подход, реализиращ се в широки пространствени граници. Разглеждам и естетическото въздействие на архитектурата. Аз се стремя да покажа, че не само архитектурата е естетика, а въобще модерната естетика не е нормативна. Аз давам един метод, чрез който да работим върху архитектурата и обратно – да разбираме архитектурата“, добави арх. Булев.
Архитектурата е многосетивна, казва още председателят на Съюза на българските архитекти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Πpoф. д-p apx. Toдop Бyлeв e poдeн в c. Изгpeв, oбщинa Лeвcĸи. Зaвъpшил e Mocĸoвcĸия apxитeĸтypeн инcтитyт през 1969 г. Дoĸтop нa apxитeĸтypнитe нayĸи (1973), пpoфecop (2007), члeн нa Pycĸaтa aĸaдeмия зa apxитeĸтypa и cтpoитeлни нayĸи (Mocĸвa) (1999). Πpeпoдaвa във BCУ „Чepнopизeц Xpaбъp" (2004 - 2014), във BCУ „Л. Kapaвeлoв" и HXA. В момента е председател на Съюза на българските архитекти.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..