Дори и да нямат проблем, първото посещение при ортодонт на едно дете може да стане, когато то е на 3 години, да се съчетае с преглед при стоматолог.
Родителите все по-често отиват навреме при такъв специалист.
Това отбеляза пред БНР-Радио София д-р Галина Белева (▼) – ортодонт с 15-годишна практика, трикратен носител на наградата „Най-добър ортодонтски случай“ в конкурса „Усмивка на годината“.
Най-честите проблеми при децата са свързани с къси юздички на езика (това затруднява проговарянето), изместване на челюстта настрани или напред,
„Във всеки етап от живота на детето има фактори, които да предизвикат зъбно-челюстна деформация. С порастването роля играят и вредните навици - смучене на палец, гризане на нокти, устно дишане заради чести инфекции на горните дихателни пътища или алергии – обясни д-р Белева, но подчерта, че за ортодонтско лечение няма ограничение на възрастта. Тютюнопушене или прием на медикаменти могат също да увредят зъбодържащия апарат. Има ограничаващи фактори за лечение при възрастни, но те са малко. – Трябва да се спазват определени правила, да се грижим добре за оралното си здраве. Иначе можем да преместим зъбите и на 8, и на 88 години.“
По думите на д-р Белева, мит е че брекетите водят до кариес. Хигиената обаче е от съществено значение. Зъбите трябва да се мият добре, да не остава храна около самите брекети.
Специалистът препоръчва ранното ортодонтско лечение. Тя прилага брекети при случаи на деца на 7 до 10 години. Тогава не е рано, няма никаква опасност за зъбите.
„Брекетите бързо подреждат зъбите, намират място в редиците им, моделират челюстите и подготвят зъбните дъги да пораснат останалите 16 постоянни зъби. Ранните действия ни се отплащат многократно в тийнейджърската възраст.“
Оказва се, че не е мит връзката на стойката на човек, гръбначния му стълб и състоянието на челюстите, неговата захапка, разясни още д-р Белева.
Затова често ортодонтите работят в тясна взаимовръзка с други специалисти – УНГ, ортопеди, логопеди и остеопати.
Според нея ортодонтско лечение не е естетическа приумица, а част от нашето здраве.
Чуйте разговора на Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...