Пред Радио София Ефтим Ефтимов и Веселина Владова от „Един процент промяна“ разказаха, че българите са по-склонни да даряват около Коледа.
„По статистика, в България много голям процент от даренията на годишна база се случват в последните 10 дни на декември и около Коледа. Това се дължи на няколко неща. Основно бих казал, че е чисто народопсихология - със семействата си сме по-добри, замисляме се за разни неща“, каза Ефтим Ефтимов.
За да насърчат добортворчеството в България, от организацията инициират кампанията „Май е Коледа“.
„Искаме да намигнем на хората, да се опитаме да ги накараме да се почувстват все едно е Коледа, да се замислят, че могат да бъдат добри и че трябва и могат да се замислят за това да отделят все пак някаква малка сума от доходите си, за да се помогне на някой друг. И това с коледни елементи, които всъщност не са характерни за момента“, добави Веселина Владова.
От организацията акцентират на коледния дух с коледна музика, коледни бургери и снимки през месец май с коледни пуловери и елхи в нетипични места, като търговски обекти или софийското метро.
„Един процент промяна“ дава лесен модел за дарителство в България. Но като цяло голямата цел всъщност е да се популяризира като цяло дарителството и добротворчеството“.
Кампанията продължава до края на месеца, а зад каузата застават и известни актьори, музиканти, спортисти и диамантените момичета, споделиха Ефтим Ефтимов и Веселина Владова. Те добавиха, че доброволството и добротворчеството могат да бъдат под формата на отделено време, подкрепа към някого или отделяне на определена сума от месечния доход.
Българите са на едно от челните места в Европа, които декларират, че са готови да отделят време за добротворчество.
Ефтим Ефтимов и Веселина Владова добавиха, че всеки месец каузата на организацията е различна, като през май те помагат на социалното предприятие „Чудната градина“ в Добрич. Там работят 16 младежи с интелектуални затруднения и още 6 души с физически увреждания.
„Всъщност това социално предприятие, тази чудна градина, стартира преди година и половина с 4 декара. И започват да произвеждат зеленчуци - основно зеленчукова градина, цветя, разсад. Вече в града са доста известни, пазаруват от тях. Общината вижда какво добро се случва там и им даряват още 14 декара. В момента градината разполага с 18 декара и има спешна нужда да бъдат оборудвани със специализирана техника, за да могат да обработват тези 18 декара, тъй като не са малък екип“.
Към момента е събрана половината сума, която е нужна на „Чудната градина“ – 8 800 лева, при необходими 17 364 лева.
Всеки, който иска може да помогне като влезе в страницата на „Един процент промяна“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..