Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП: Да се забранят неплатените стажове на младите хора

Любомир Дренски от НМФ коментира пред Радио София

Снимка: epale.ec.europa.eu

class="module_btns">

За младите хора стажовете са безценна възможност да навлязат във сферата в която искат да се развиват. Има редица фактори, които придават смисъл на стажуването  и един от тях, разбира се, е заплащането.

Междувременно Европейският парламент (ЕП) от дълго време приканва Европейската комисия (ЕК) и държавите членки да прекратят практиките с неплатените стажове.

Той гласува с голямо мнозинство за забрана на неплатените стажове, в този смисъл, сега ЕК трябва да направи стъпка към законодателство.

Националният младежки форум отделя специално внимание на темата, която между другото ще бъде акцент в събитие, което ще се проведе през септември т.г.

Любомир Дренски – член на УС на НМФ, разказа повече пред БНР-Радио София.

„Най-често срещаните проблеми при нас са свързани със заплащането и леката злоупотреба от страна на работодателите, тъй като в мотивацията си младежите да придобият най-вече знания и практически умения, които да им дадат старт в кариерата, често се случва да бъдат експлоатирани, използвани за най-различни неща, извън обхвата на стажа, който са започнали - без да получават никакво възнаграждение за това“, посочи той.

Дренски уточни, че това важи за част от работодателите.

„Забелязваме във все повече компании точно обратното – те налагат една добра практика и опит, който внасят от чужбина. Това са български компании, но и не само. Те имат такива стажантски програми, които са платени и които осигуряват това, което всеки трябва да получи – било то студент, било то вече завършил младеж“, поясни Любомир Дренски.

Има сфери, в които тези добри практики преобладават. Една от тях е правото, тъй като там има голям наплив, както на завършили юристи, така и на хора, които практикуват.

Друга сфера е туризмът – там, където е концентрирана голяма част от сивата икономика. "Затова сме насочили нашите усилия не само в конкретни сфери, но като цяло за младежите, затова работим с Европейския младежки форум и Европейската конфедерация на профсъюзите, за да може това гласуване, което мина в ЕП, да бъде първата крачка, към една завършена директива, която се надяваме всички да видим, след ЕК", подчерта Любомир Дренски.

По последни данни младежката безработица в Европа е около 15%. 
Дренски обясни, че факторите са много, но в страната ни тя е по-ниска.

„В последните години със съвместни усилия, както от страна на институциите и работодателите, така и от страна на младежкия сектор като цяло, кариерните сектори в университетите започнаха да работят наистина сериозно. Но този процент на база цяла Европа наистина е сериозен и заплащането със сигурност има голяма роля в това - беше категоричен той. - Ние смятаме, че осигури ли се едно справедливо възнаграждение, което към този момент може би трябва да отговаря на минималната работна заплата поне, това би намалило процента на безработица, освен това има и други фактори, влияещи на този процент в Европа."

Още подробности по темата – какви предизвикателства съществуват пред фирмите, които искат да наемат стажант, към каква политика трябва да се насочат, какво е нужно да направят работодателите от тяхна гледна точка – чуйте в разговора с Любомир Дренски.
С него разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50