Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческата индустрия и изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Дискусията "Изкуствен интелект. Творчество. Авторско право" се проведе в сградата на Народното събрание. По време на нея бяха обсъдени възможностите предоставени от изкуствения интелект в творческия сектор. Тя се организира от Българската асоциация на музикалните продуценти и Комисията по култура и медии към Народното събрание. В дискусионния панел се включиха доц. д-р Мариана Тодорова (Институт по философия и социология към БАН), футуролог; проф. д-р Марияна Лазарова (НАТФИЗ), преподавател и специалист по интелектуална собственост; Десислава Матева, адвокат, експерт по интелектуална собственост и Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании /БАСКОМ/.

По думите на писателя Захари Карабашлиев една от функциите на изкуствения интелект е, че той е инструмент. Когато той предлага варианти, тогава можем да говорим за него като за съавтор, а когато ние му задаваме тема и той ни дава готово решение, тогава вече се превръща в автор. Музикалният продуцент Саня Армутлиева коментира позицията на музикалния бранш в страната:

"Ние искаме да участваме в този процес на база на всички онези правила, които са се наложили в обществените отношения. Най-големият проблем за креативните индустрии е това, с което се храни изкуствения интелект. И това, че ние сме всъщност неговата закуска, обяд и вечеря. Това създава за всички нас един юридически, но и търговски проблем, тъй като всичко онова, което ние създаваме е обект на авторски права. Те са изключителни по своята природа и ние бихме искали онзи, който се храни с тях да се съобразява с изключителната природа и волята на авторите."


Тази седмица Европейската комисия е пред дискусия за законодателни мерки. През ноември 2023 година беше приета декларация, която обвързва развитите страни в една обща цел - да превърне изкуствения интелект ориентиран към човека, надежден и отговорен, който е безопасен и подкрепя доброто на всички, чрез съществуващи международни форуми, за да насърчи сътрудничество за справяне с широкия набор от рискове, породени именно от изкуствения интелект. По този начин се цели първо да се въведе сигурност на изследванията свързани с AI и второ - да се създадат едни международни политики в регулацията.

Относно авторството проф. д-р Мариана Лазарова каза, че и към момента съществува адекватна правна регулация. Автор може да бъде само физическо лице, което с личен творчески труд е създало произведението. Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании сподели, че AI е създаден в самата си същност да имитира начина, по който работи човешкия интелект. И допълни:

"Изкуственият интелект е новото ядрено оръжие. Който регулира, който държи тази технология ще владее света." Освен това той каза, че това, което се случва с творческите индустрии е страничен ефект.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06