Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

Снимка: Радио ВИДИН

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни характерситики - повишено съдържание на хранителни вещества, намалено количество алергени или повишена устойчивост на климатичните промени, без да се внася чужда ДНК. Или с други думи - новите геномни техники много ще улеснят работата на земеделците, защото реколтите им ще са по-предвидими и по-качествени. Идеята на проекта е да се създаде обществен дебат, в който много ясно да се разграничат новите геномни техники (НГТ) от ГМО техниките. Подробности разказа доц. д-р Божин Божинов от Аграрния университет в Пловдив.

"Това е един термин, който се използва сравнително отскоро и който има за цел да покаже, че развитието на технологиите, които позволяват да управяаваме наследствеността на културните видове е достигнала някакъв нов, съществено различен етап. Той е такъв, че за разлика от конвенционалните, или традиционни ГМО-та, за които на всички са им проглушени ушите отдавна, тук с тези нови техники се постига едно много по-високо ниво на прецизност, като може да не се използват чужди генетични елементи, а да се работи само със собствена наследственост на културите", каза той.

Кои са държавите, които са резервирани към новите геномни техники?

В Европа това са Унгария и Австрия, като всяка от тях има различни съображения.

Какво е отношението на България по въпроса?

"Официалното отношение беше гласувано като "неутрално", или "въздържал се" на съвета на министрите, тъй като непосредствено преди гласуването въпросът се постави остро от някои хора, които дори не разбират същността на тези техники и технологии", каза доц. д-р Божин Божинов.

Той подчерта, че има дебат по темата, но продуктите ще бъдат етикетирани. Климатичните промени са една от предпоставките за използването на тези продукти.

"Ако разчитаме само на някакви древни технологии от 12 до 15 хиляди години очевидно няма как да се справим с тези изменения в климата", добави той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45

Защо в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге обучават ученици и от Столичната община?

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е най-голямата в Софийска област. Това е иновативно училище с най-съвременното оборудване за различните професионални направления, в които обучава ученици дори от столицата. "Привличаме млади хора с материалната база, която имаме в момента, и - разбира се – с базата, която доразвиваме, с Центъра за..

публикувано на 04.10.24 в 17:45