Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка?
"Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и ако си достатъчно последователен постигаш целите си. Според мен това е абсолютно нормално и закономерно, след като България откакто се присъедини към ЕС има една и съща посока. Тази последователна политика от влизането ни в ЕС и това, че икономиката на ЕС е локомотивът за нас води до тези резултати. Въпросът не е дали щеше да се случи, или нямаше да се случи. Въпросът е в скоростта на нещата, които се случват в България", сподели той.
По думите му икономиката има своите закономерности и липсата на достатъчно дълго управляващи редовни правителства "изкривява нещата". Това е така, защото ние се губим в реализацията на стратегическите си цели. Иначе всяко едно служебно правителство се справя дори по-чудесно, защото хоризонтът му е много къс и то не започва да прави глупостите да политиканства в областта на политиката. Не непременно да се стреми да се хареса на публиката, особено когато назначенията не са политически и за много от хората бидейки служебни министри да останат с доброто си име", заяви Дацов.
По думите му това обяснява защо служебните правителства, макар и с къс хоризонт са по-успешни. Проблемът с политическия хоризонт е огромен, но и ние като хора и с начина си на гласуване подпомагаме това нещо, отбеляза той.
"Колкото по-малко регулируем пазар имаш и колкото по-сложен и колкото повече регулации имаш, и тъй като регулациите не са съвършени, когато имаш повече регулации, тогава развитието на един бизнес не е толкова бързо. Точно обратното - когато имаш по-малко хора, които имат времето да се занимават с бизнеса в кавички, тогава бизнесът по-бързо расте. Така, че е много важно да се намери баланса между държавната регулация и свободата на бизнеса", каза Дацов.
Според думите му след 2008-2010 година има залитане в държавни регулации. Примерът с IT индустрията е много показателен, защото най-бързото развитие в сектора е било, когато е имало най-малко регулации. Той отбеляза, че ситуацията в момента, макар и неприемлива от гледна точка на бизнеса е доста по-нормална.
Какво трябва да се постави на масата и при политическа стабилност какво е основното, което трябва да се направи, за да продължи този икономически растеж?
"Въпросът е, не какъв растеж, а въпросът е къде завиваме. Какви са предизвикателствата не само пред България, ами и пред цяла Европа", сподели Дацов.
Той добави, че инвестициите отиват извън Европа и само "лозунги за борба с Путин" не става, а китайският и американският бизнес са по-конкурентни от европейския.
"Самият модел, който съществува в Европа пази работника, а не работното място", каза той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...